Recetë origjinale për petullat meksikane

Recetë origjinale për petullat meksikane

Petulla të pjekura, të mbushura dhe të kalitura.

Përbërësit :

– 2 vezë

– 3 dl ujë

– 180 g miell

– 1 kokë qepë

– 400 g mish viçi të bluar

– gjysmë piper i kuq dhe gjysma jeshil

– 2 thelpinj hudhër

– 120 g djathë

– 1 lugë çaji piper i kuq i thatë i bluar

– 1 dl vaj

– një përzierje erëzash

Përgatitja :

Përzieni vezët, miellin dhe ujin në një enë të përshtatshme, shtoni kripë dhe përzieni mirë që të merrni një masë kompakte.

Piqni tetë petulla me këtë përzierje. Qepa dhe hudhra grihen imët dhe skuqen në pak vaj. Shtoni mishin e grirë dhe ziejini duke shtuar ujë herë pas here derisa mishi të zbutet.

Në fund të zierjes shtoni piper të kuq dhe erëza sipas shijes. Mbi çdo petulle vendoset një lugë me mbushje mishi, spërkatet me pak djathë dhe më pas mbështillet.

Në një tavë të lyer me yndyrë vendosim 4 petulla dhe i mbulojmë me gjysmën e salcës së përgatitur. Sipër rradhisim pjesën tjetër të petullave dhe pjesën tjetër të sipërme e shtrojmë sipër. Piqeni në furrë të nxehur në 200 gradë Celsius deri në kafe të artë, rreth 30 minuta.

Veshja :

– 80 gr margarin

– 2 lugë miell

– 3 dl qumësht

– 20 gr parmezan

– 1 vezë

Përgatitja :

Shkrini margarinën, shtoni miellin dhe skuqeni për pak kohë. Shtoni qumështin dhe gatuajeni në zjarr të moderuar, duke e përzier derisa të arrijë konsistencën e duhur (më e trashë se brumi i petullave).

Në salcën e ftohur shtojmë vezën e rrahur dhe parmixhanin, e përziejmë gjithçka mirë dhe e hedhim sipër petullave.

Ju bëftë mirë!

LEXO EDHE:

Back to top button