Rusia godet sërish qytetin e Zaporizhias

Rusia godet sërish qytetin e Zaporizhias

Rusia po vazhdon bombardimet duke goditur infrastrukturën kritike në të gjithë Ukrainën, në ditën e pestë radhazi të sulmeve të vazhdueshme. Forcat ruse sulmuan me raketa Zaphorizhzhian gjatë natës. Deri më tani nuk ka të raportuar për viktima. Breshëria e sulmeve ruse filloi të hënën e kaluar dhe vjen ndërsa Ukraina vazhdon kundërofensivën e saj ushtarake në frontin jugor. Zaporizhzhia është një qendër kryesore në Ukrainën jugore, jo shumë larg vijës së frontit në një rajon pjesërisht të pushtuar nga forcat ruse, të cilat kanë pësuar sulme kundër qytetit këtë javë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka pasur 620 sulme ndaj shërbimeve shëndetësore në Ukrainë që kur Rusia filloi pushtimin e saj ushtarak në shkurt./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button