SHBA sanksionon rrjetin që mbështet programin e dronëve iranianë

SHBA sanksionon rrjetin që mbështet programin e dronëve iranianë

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj një rrjet të kompanive dhe furnizuesve – shumica me seli në Kinë – që Departamenti i Thesarit tha se mbështesin industrinë e prodhimit të dronëve iranianë.

Sanksionet e reja synojnë të rrisin presionin ndaj Teheranit për të ndalur furnizimin e Rusisë me dronë, pasi që Moska i përdor këta dronë në luftën kundër Ukrainës, përfshirë edhe për sulmet ndaj infrastrukturës kritike civile.

Departamenti amerikan i Thesarit tha se sanksionet shënjestrojnë një individ – iranianin Mehdi Khoshghadam që drejton kompaninë Pardazan System Namad Arman (PASNA) – dhe gjashtë entitete. Vetë PASNA veçse ka qenë e përfshirë në listën e sanksioneve amerikane.

Khoshghadam si udhëheqës i PASNA-s “është përgjegjës për përpjekjet e kompanisë për të shmangur sanksionet”, tha Thesari, duke shtuar se ai “kishte blerë një sërë komponentësh elektronikë nga furnizues të huaj, kryesisht me seli në Kinë”.

LEXO EDHE:

Back to top button