Shefi i NATO-s dhe kancelari gjerman diskutojnë sabotimin e gazsjellësit Nord Stream

Shefi i NATO-s dhe kancelari gjerman diskutojnë sabotimin e gazsjellësit Nord Stream

Në një telefonatë të premten, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg dhe kancelari gjerman Olaf Scholz diskutuan sabotimin e fundit të gazsjellësit Nord Stream.

Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg tha në Twitter se kishte një “telefonatë të mirë” me Scholz, në të cilën ata “diskutuan sabotazhin e Rrjedhës së Veriut”.

“Ne mbështesim hetimet e vazhdueshme dhe vigjilencën e shtuar të NATO-s,” tha ai.

Udhëheqësit folën edhe për luftën në Ukrainë.

Stoltenberg përgëzoi Gjermaninë për “mbështetjen e vazhdueshme” ndaj vendit “në këto kohë kritike”.

Në një deklaratë të lëshuar të enjten, organi më i lartë vendimmarrës i NATO-s, Këshilli i Atlantikut të Veriut, u zotua për një përgjigje “të bashkuar dhe të vendosur” ndaj çdo sulmi të qëllimshëm në infrastrukturën e saj kritike.

NATO është “e përkushtuar të përgatitet, të frenojë dhe të mbrojë kundër përdorimit shtrëngues të energjisë dhe taktikave të tjera hibride nga aktorët shtetërorë dhe joshtetërorë”, shtoi ai.

Sipas autoriteteve daneze dhe suedeze, tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 kanë pësuar gjithsej katër rrjedhje për shkak të shpërthimeve nënujore.

Gazsjellësi në pronësi ruse Nord Stream 2, i cili shkon nga Rusia nën Detin Baltik në Gjermani, u krijua fillimisht për të dyfishuar vëllimin e gazit të transportuar direkt në Gjermani.

Por, sapo puna për tubacionin përfundoi, Gjermania vendosi ta anulojë atë pas fillimit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Gazsjellësi Nord Stream 1, i cili shtrihet 1200 kilometra (745 milje) nën Detin Baltik nga bregu rus pranë Shën Petersburgut deri në Gjermaninë verilindore, u ndalua nga Rusia pas vendimit të Gjermanisë për të ndaluar certifikimin e Nord Stream 2.

LEXO EDHE:

Back to top button