Shkon në 31 numri i të vdekurve nga zjarri që përfshiu një traget në Filipine

Shkon në 31 numri i të vdekurve nga zjarri që përfshiu një traget në Filipine

Një traget me rreth 250 pasagjerë dhe ekuipazh ka marrë flakë në Filipinet jugore dhe 31 persona u vdiqën, sipas një guvernatori provincial.

Shumë prej pasagjerëve u hodhën në deti dhe më pas u nxorën nga roja bregdetare, marina, një traget tjetër dhe peshkatarët vendas.

Guvernatori Jim Hataman i provincës jugore të ishullit tha se ekipet e kërkim-shpëtimit janë duke e vazhduar kërkimin edhe për shtatë pasagjerë të zhdukur.

Trageti i djegur u tërhoq në bregun e Basilanit, ku personeli i rojës bregdetare dhe autoritetet e tjera më vonë gjetën edhe 18 trupa të tjerë të vdekur.

“Këto viktima humbën jetën në bord për shkak të zjarrit,” tha Hataman.

Trageti ishte duke shkuar për në qytetin Jolo në provincën Sulu nga qyteti port jugor i Zamboanga kur mori flakë në mes të rrugës nga Basilan afër mesnatës, shkruan AlJazeera.

LEXO EDHE:

Back to top button