Shpallet fajtore për vrasje, 26-vjeçarja që i dha armën Alec Baldwin në filmin “Rust”

Shpallet fajtore për vrasje, 26-vjeçarja që i dha armën Alec Baldwin në filmin “Rust”

Hannah Gutierrez Reed, e cila siguroi armën në filmin “Rust”, u shpall fajtore për vrasje të pavullnetshme të mërkurën në një gjyq në Nju Meksiko për vrasjen fatale në 2021 të kinematografes Halyna Hutchins. Ajo u vra nga një armë që mbahej nga aktori Alec Baldwin.

Gutierrez Reed, e cila ishte përgjegjëse për sigurinë dhe ruajtjen e armëve të zjarrit në setin e filmit, u lirua nga akuza për manipulim provash, e cila u ngrit pasi prokurorët pretenduan se ajo i transferoi një “qese të vogël kokaine” dikujt tjetër, pas një interviste policie në ditën e të shtënave më 21 tetor 2021.

Juristët diskutuan për gati tre orë të mërkurën përpara se të merrnin vendimin. 26-vjeçarja, e cila nuk mori qëndrim në mbrojtje të saj gjatë gjyqit në Santa Fe, nuk u emocionua gjatë leximit të vendimit. Më pas ajo u mor në paraburgim.

LEXO EDHE:

Back to top button