Sllovenia do anëtarësim bllok të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor ka thënë se shteti i tij që merr presidencën e Bashkimit Evropian nga 1 Korriku e përkrah një qasje tjetër karshi anëtarësimit të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE.

- Advertisements -

Pahor nga Beogradi tha se disa çështje bilaterale që janë të ndjeshme mes shteteve në rajon do të zgjidheshin më lehtë ose do bëheshin të parëndësishme me hyrjen e përbashkët në Union të të gjitha vendeve në afatin më të shkurt të mundur, njofton Klan Kosova.

Nga konferenca e përbashkët me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, Pahor shtoi se për këtë beson në mirëkuptimin e gjitha vendeve anëtare të bllokut që janë 27.

Nga ana e tij, kreu i shtetit serb i cili e konfirmoi pjesëmarrjen në Samitin e Bërdos që e organizon Pahor me liderët e vendeve të perëndimit të Ballkanit , tha se pala e tyre kanë bërë një ndërhyrje në deklaratën që pritet të lëshohet nga ai takim.

Vuciq, deklaroi se ata pajtohen me klauzolën për mos ndryshimin e kufijve por kjo sipas tij duhet të bëhet sipas rregullave të OKB-së dhe rezolutave që i nxjerrë Këshilli i Sigurimit.

Pahor të premten ishte në Prishtinë nga ku tha se Lubjana zyrtare në asnjë formë nuk përkrah idenë e ndryshimit të kufijve të gjashtë vendeve të rajonit, Kosovës, Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Bosnjës, Shqipërisë e Malit të Zi.

LEXO EDHE:

Back to top button