Stuhia dimërore që kaploi SHBA-në, humbin jetën 13 persona

Stuhia dimërore që kaploi SHBA-në, humbin jetën 13 persona

Trembëdhjetë persona kanë vdekur në SHBA derisa vendi po përballet me një stuhi dimërore që ka parë temperaturat të bien deri në minus 45 gradë Celsius.

Më shumë se 200 milionë njerëz – rreth 60 për qind e popullsisë së SHBA-së – janë nën një formë paralajmërimi ose këshillimi, ku i ftohti brutal që pritet të vazhdojë gjatë fundjavës së Krishtlindjes.

Ku u raportuan 13 vdekjet e lidhur me motin deri më tani?:

Dy persona vdiqën si pasojë e përplasjeve në Kentucky;

Një i pastrehë vdiq në qytetin e Louisville;

Tre aksidente në Oklahoma la të vdekur tre persona – dy nga aksidentet ndodhën pasi erërat bartën borën që po binte, ndërsa detajet e përplasjes së tretë nuk ishin ende të disponueshme.

Shoferi i një makine në Missouri vdiq pasi humbi kontrollin në një rrugë të akullt, duke zbritur një argjinaturë, mbi një mur çimentoje dhe duke rënë me kokë poshtë në një përrua;

Një person vdiq në Wisconsin pasi një kamionçinë u fut në pjesën e pasme të një automjeti tjetër përpara se të dilte nga rruga dhe të godiste një njësi traktor-rimorkio të parkuar në shpatullën e fortë;

Një burrë u gjet i vdekur të premten në mëngjes në Memphis dhe, megjithëse nuk ka detaje, autoritetet kanë thënë se duket se vdekja është e lidhur me motin;

Katër vdekje në aksidente automobilistike në Ohio – këto u konfirmuan nga guvernatori i shtetit, por nuk u dha më shumë informacion.

Patrulla e autostradave në Kansas tha gjithashtu se tre persona u vranë në përplasjet e automjeteve të veçanta të mërkurën, pasi stuhia filloi, me shoferët që humbën kontrollin e automjeteve të tyre në rrugët e akullta.

Si pasojë e këtyre reshjeve më shumë se 1.5 milionë njerëz mbetën pa energji elektrike derisa mijëra fluturime u anuluan të premten.

LEXO EDHE:

Back to top button