Taste Atlas publikoi një listë të djathrave më të mirë në botë

Është publikuar lista e 100 djathrave më të mirë në botë për 2023 dhe 2024, sipas të dhënave të mbledhura nga revista e kuzhinës Taste Atlas

Në vend të parë është parmixhani i padiskutueshëm italian (parmigiano reggiano), i cili vlerësohet me 4.68 nga vizitorët e faqes në fjalë. Parmixhani është një djathë i fortë, gjysmë i yndyrshëm i bërë nga qumështi i lopës. Vjen nga rrethinat e qytetit italian të Parmës, prej nga vjen edhe emri.

Pasojnë djathrat italianë – mozzarella di bufala campana (mozzarella di bufala campana) dhe stracchino di crescenza (stracchino di crescenza), më pas djathi grek graviera naxos (γραβιερα Νάξου). Ata në fakt morën të njëjtin rezultat: 4.64.

Në vendin e pestë është djathi portugez Queijo Serra da Estrela (Queijo Serra da Estrela) me 4.63, i gjashti është djathi italian burrata (4.62), i shtati djathi francez Saint-André (Saint-André) me 4,61. , dhe i teti është Reblochon djathi (Reblochon) me 4.55, gjithashtu francez.

Pljevaljski sir, i cili prodhohet në Mal të Zi, zuri vendin e nëntë me rezultatin 4.55. Ky djath është një element kryesor i shumë pjatave malazeze. Tradicionalisht prodhohet nga qumështi i papërpunuar i lopës. Ka një shije të fortë dhe një strukturë kremoze.

Aromat e tij unike janë rezultat i procesit të maturimit që ndodh në enë druri të projektuara posaçërisht. Djathi i prerë kriposet, vendoset në vaskë druri dhe më pas zhytet në shëllirë.

Duhen 15 ditë për t’u pjekur, pas së cilës është gati për konsum. Është aq popullor sa që ka edhe një ngjarje vjetore Dani pljevaljskog sira, ku prodhues të shumtë nga rajoni i Pleval prezantojnë djathrat e tyre.

Vendin e dhjetë në listën e atlasit të shijes e zuri djathi francez Mont d’Or me një rezultat 4.54.

Asnjë djathë nga RMV nuk u gjet në top 100.

LEXO EDHE:

Back to top button