Tërmetet më të fuqishëm të regjistruar në histori

Tërmetet më të fuqishëm të regjistruar në histori

Ndërsa pllakat tektonike të botës përplasen, ato lëshojnë energjinë e tyre në tërmete që mund të lëkundin tokën, të shkaktojnë shpërthime vullkanike, të lëvizin malet dhe të lëshojnë cunami.

Kur shkencëtarët zbuluan se si të masnin magnitudën e tërmetit në fillim të viteve 1900, disa tërmete vërtet masive kanë tronditur planetin tonë. Këta janë tërmetet më të fuqishme në botë.

Nga tërmeti shkatërrues i Sumatranit dhe cunami i vitit 2004 deri te një tërmet monstruoz në Siberi këtu janë 20 tërmetet më të mëdhenj të regjistruar ndonjëherë, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA (USGS).

Sanriku-Oki, Japoni 1933- magnitudë 8.4

Arequipa, Peru 2001- magnitudë 8.4

Jugu i Sumatrës, 2007- magnitudë 8.4

Pranë Gadishullit Kamchatka, 1923- magnitudë 8.4

Ishujt Kuril, Rusi 1963- magnitudë 8.5

Atacama, Kili, 1922- magnitudë 8.5

Deti Banda, Indonezi 1938- magnitudë 8.5

Ishulli Unimak, Alaska 1946- magnitudë 8.6

Ishujt Andreanof, Alaska 1957- magnitudë 8.6

Sumatra Veriore, Indonezi 2005- magnitudë 8.6

Në bregun perëndimor të Sumatrës veriore 2012- magnitudë 8.6

Assam-Tibet 1950- magnitudë 8.6

Ishujt Rat, Alaska 1965- magnitudë 8.7

Në brigjet e Ekuadorit 1906- magnitudë 8.8

Maule në det të hapur, Kili 2010- magnitudë 8.8

Gadishulli Kamçatka, Rusi 1952- magnitudë 9.0

Tōhoku, Japoni 2011- magnitudë 9.1

Ishujt Sumatra-Andaman, 2004-magnitudë 9.1

Prince William Sound, Alaska 1964- magnitudë 9.2

Valdivia, Kili 1960 -magnitudë 9.5

LEXO EDHE:

Back to top button