Tifozët e futbollit me siguri do ta mbajnë mend – kur legjendari Pele shënoi golin e 1000-të?

Tifozët e futbollit me siguri do ta mbajnë mend – kur legjendari Pele shënoi golin e 1000-të?

Qeveria braziliane ka vendosur që çdo vit, më 19 nëntor, ky shtet i Amerikës së Jugut të festojë “Ditën e Mbretit Pele”, për nder të futbollistit legjendar brazilian.

Dita e Përkujtimit të Pele do të shënohet në datën në të cilën, sipas kronistëve të futbollit, braziliani legjendar shënoi golin e tij të 1000-të në karrierën e tij të shkëlqyer.

Ndodhi në stadiumin Maracana në Rio de Zhaneiro, në ndeshjen midis Santos dhe Vasco da Gama në vitin 1969. Santos triumfoi 2:1, ndërsa golin e fitores e shënoi Pele nga penalltia.

LEXO EDHE:

Back to top button