Time: Dua Lipa në listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë, të vitit 2024

Time: Dua Lipa në listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë, të vitit 2024

Pamja dhe tërheqja e saj e shpejtë nuk duhet të jetë befasi për këdo që ka ndjekur ritmin e saj të furishëm gjatë viteve të fundit. Po, Dua është një superstar global që ka pasur pesë këngët më të mira në 10-shen e Billboard Hot 100 dhe është shfaqur në filmin më të suksesshëm të vitit të kaluar, por prodhimi i saj ka qenë i mundur vetëm sepse ajo përdor çdo minutë, shkruan Time.

Qasja e qëllimshme e Lipës ndaj gjurmëve të saj të punës përcillet me atë që ajo i tha TIME me një buzëqeshje në vitin 2017: “Do të doja të merrja përsipër botën… Nëse do të mundja.” Dua Lipa nga ajo intervistë është dukshëm më e re dhe më e etur – një 20-vjeçare në prag të suksesit masiv komercial, pjesërisht falë albumit të saj debutues të vetëtitulluar plot me grepa, i cili përmbante këngë të shkëlqyera elektro-pop si ” IDGAF”, “New Rules” dhe “Be The One”. Lipa, tani 28 vjeçe, është më e kompozuar, por jo më pak entuziaste për vitin e ardhshëm, i cili përfshin publikimin më 3 maj të “Radical Optimism”, albumi i saj i tretë në studio i shumëpërfolur. Në fund të fundit, ajo e ka shfaqur atë për shtatë vjet – ndoshta edhe më gjatë.

Foto: Dua Lipa/Time

“Që kur isha shumë e vogël, kam shënuar gjërat që kam ëndërruar për veten time,” thotë këngëtarja dhe kantautorja angleze-shqiptare në një intervistë pas xhirimit të saj të kopertinës TIME100. “Kam planifikuar gjithmonë përpara. Edhe pse lindin surpriza që unë i vlerësoj në këtë moment, gjithmonë ka një objektiv afatgjatë.”

E ulur me këmbët e kryqëzuara me një minifustan të zi “Jacquemus”, me flokët e kuqe të lyer që i binin në valëzim rreth fytyrës, Dua flet me saktësi, duke shqyrtuar me kujdes çdo pyetje përpara se të përgjigjet. Yjet e popit, veçanërisht ata me karriera tepër të suksesshme, shpesh akuzohen se janë kalkulator. Por personalisht, Lipa duket shumë e zhytur në mendime, pavarësisht nëse ajo është duke zbuluar se çfarë ka në dispozicion për “Radical Optimism” ose duke ndarë këshilla për udhëtime (paketo lehtë, sill libra) dhe, në përputhje me karrierën e saj të dikurshme si modele, e gatshme. “Është e rëndësishme që thjesht t’i shkruash gjërat,” thotë ajo. “Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të bëhet e vërtetë.”

Foto: Dua Lipa/Time

A beson Lipa në fuqinë e manifestimit? Absolutisht. “Të manifestosh është një gjë e madhe për mua,” pranon ajo. “Unë qëndroj shumë i vendosur në besimin e vendosjes së gjërave në botë. Në mënyrë të pandërgjegjshme, ju thjesht punoni drejt tyre. Asgjë nuk është kurrë shumë e madhe.”
Megjithëse Lipa qesh me veten e saj të re duke deklaruar planet e saj për të pushtuar botën, është e vështirë të mohosh ngritjen e saj stratosferike. Lipa ka lindur në Londër në vitin 1995 nga prindërit shqiptarë nga Kosova, Anesa dhe Dukagjin Lipa, të cilët u larguan nga Prishtina si refugjatë në fillim të viteve ’90. Kur Lipa ishte 11 vjeç, familja e saj u kthye në Kosovë – disa vite më vonë, Lipa do t’i bindte prindërit e saj që ta lejonin të kthehej në Londër për të ndjekur një karrierë në muzikë.

Ndërsa ndiqte shkollën e teatrit si adoleshente, Lipa filloi të ngarkonte ‘covers’ në YouTube dhe SoundCloud, dhe nënshkroi me një agjenci modelimi. Në vitin 2013, Lipa mori punën e saj të parë duke kënduar – një version i “Lost in Music” të Motrës Sledge për një reklamë televizive të X Factor – e cila çoi në një marrëveshje botimi me TaP Music, dhe më vonë, një marrëveshje rekord me Warner Bros. (vjeshtën e kaluar , Lipa bleu të drejtat e saj të botimit dhe u largua nga lista e artistëve të TaP.)

Foto: Dua Lipa/Time

Kënga debutuese e Lipës, “New Love”, u hodh në vitin 2015 dhe u pasua shpejt nga “Be the One”. Ajo publikoi më shumë këngë single – “Hotter Than Hell” dhe “Blow Your Mind (Mwah)” – plus një bashkëpunim dinamik me Sean Paul (“No Lie”) në 2016. Deri në verën e 2017, Lipa më në fund do të zbulonte studion e saj të vetë-titulluar.

Pas suksesit të Dua Lipës, e cila fitoi pesë nominimet e saj në Brit Awards 2018 (ajo fitoi British Breakthrough Act dhe British Female Artist Solo), Lipa shpalosi homazhet e saj të vlerësuara nga kritikët në vitin 2020 për disko, Future Nostalgia, një pamje vezulluese, moderniste e Zhanri i viteve ’70 i cili i dha asaj çmimin “Brit” për albumin britanik të vitit dhe albumin më të mirë vokal pop në çmimet e 63-të vjetore “Grammy”.

Foto: Dua Lipa/Time

Suksesi i Lipës çoi në përfshirjen e saj në Barbie. “Dance the Night”, të cilën ajo e shkroi bashkë me Mark Ronson, paraqet kolonën zanore të një skene kryesore në përplasjen me arkë të Greta Gerwig-ut. (Filmi përmban gjithashtu një skenë nga këngëtarja pop si sirena Barbie.) Në fillim të këtij viti, Lipa u shfaq në thrillerin spiun Argylle. “Më pëlqen ideja për të mishëruar një personazh tjetër dhe për të pasur një detyrë. Më pëlqen gjithashtu kur shkoj në një sesion fotografik dhe mund të ndryshoj plotësisht pamjen time. Më jep si një personazh tjetër.”

Për të qenë një yll pop – ose ndonjë person i famshëm në 2024 – kërkon diversifikim. Në krye të muzikës dhe “rolet e foshnjës së vogël”, siç i quan ajo, Lipa ndihet edhe si gazetare; “Dua Lipa: At Your Service” u emërua si një nga Podcast-et më të mira të 2022-ës nga “Spotify”.
Lipa, së cilës iu dha shtetësia shqiptare në vitin 2022, flet gjithashtu me pasion për trashëgiminë e saj të dyfishtë, si dhe rëndësinë që Kosova të marrë liberalizimin e vizave, e cila u lejon shtetasve të udhëtojnë lirshëm nëpër zonën pa kufij të Evropës. “Unë jam nga dy vende në të njëjtën kohë,” thotë ajo. “Të jesh nga Kosova është një pjesë e madhe e asaj që jam dhe marrja e shtetësisë sime shqiptare ishte vërtet emocionuese.”

Foto: Dua Lipa/Time

“Për një popullatë në Kosovë, ku mbi 50% është nën 25 vjeç, është një nga popullatat më të reja në Evropë,” vazhdon Lipa. “Mundësia për të qenë në gjendje të udhëtosh lirshëm është vërtet e rëndësishme. Ka të gjithë këta fëmijë që kanë ëndrra dhe shpresa të mëdha dhe duan të jenë në gjendje të lëvizin, të udhëtojnë dhe të eksplorojnë. Ata duan të evoluojnë dhe rriten dhe shpresojnë se ndoshta mund të dëgjohen dhe shihen në një mënyrë tjetër. Tani që pasaportat e tyre nënkuptojnë diçka, ndihet shumë mirë.”

Për të nderuar rrënjët e saj, Lipa është po aq e përkushtuar për të ndryshuar mënyrën se si fansat e saj perëndimorë mund t’i perceptojnë vendet si Kosova dhe Shqipëria. “Kur njerëzit mendojnë për Kosovën, nuk dua që ata të jenë si: “Oh, Kosovë e shkatërruar nga lufta.” Ka shumë më tepër”, thotë ajo. “Ne bëjmë një festival në Prishtinë, unë dhe babai im, që ka të bëjë me marrjen e njerëzve nga e gjithë bota që të zbresin dhe të shohin se sa e ndryshme është nga ajo që ata presin — qofshin këta artistë nga e gjithë bota, apo fansa që vijnë. për të parë artistë që duan nga vendet fqinje. E di që kur jetoja në Kosovë, asnjë nga artistët e mi të preferuar nuk po vinte atje. Është ëndrra ime më e madhe të jem në gjendje t’ua sjell atë të rinjëve atje.”

Foto: Dua Lipa/Time

LEXO EDHE:

Back to top button