Trupat indiane dhe kineze përleshen në kufirin e diskutueshëm

Trupat indiane dhe kineze përleshen në kufirin e diskutueshëm

Trupat indiane dhe kineze janë përleshur në kufirin e tyre të diskutueshëm të Himalajeve, incidenti i parë i regjistruar midis dy fuqive aziatike të armatosura me armë bërthamore në gati dy vjet.

Në një deklaratë, ministria e Mbrojtjes e Indisë tha se ushtarët nga të dyja palët pësuan lëndime të lehta gjatë përballjes, e cila u zhvillua të premten në territorin verilindor të Indisë në Arunachal Pradesh, një rajon i largët dhe jomikpritës që kufizohet me Kinën jugore.

Kufiri i diskutueshëm 2,100 milje (3,379 kilometra) ka qenë prej kohësh burim fërkimi midis Nju Delhit dhe Pekinit, me tensionet që u përshkallëzuan ndjeshëm në qershor 2020 kur luftimet trup më dorë midis dy palëve rezultuan në vdekjen e të paktën 20 ushtarëve indianë dhe katër kinezëve në Aksai Chin-Ladakh.

Duke folur me ligjvënësit të martën, ministri i Mbrojtjes i Indisë Rajnath Singh akuzoi trupat e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës (PLA) se po përpiqen të ndryshojnë “në mënyrë të njëanshme” status quo-në duke u përpjekur të kalojnë vijën e kontrollit aktual (LAC), kufirin de facto të dy vendeve.

“Përballja që pasoi çoi në një përleshje fizike në të cilën ushtria indiane me guxim parandaloi PLA-në që të kalonte në territorin tonë dhe i detyroi ata të ktheheshin në postet e tyre”, tha Singh, duke shtuar se nuk kishte lëndime serioze nga ana indiane.

Në deklaratën e saj të mëparshme, ministria e Mbrojtjes indiane tha se të dyja palët “u shkëputën menjëherë nga zona” dhe komandantët përkatës të vendeve atje mbajtën një takim për të diskutuar çështjen “në përputhje me mekanizmat e strukturuar për të rivendosur paqen dhe qetësinë”.

Singh tha se takimi u zhvillua të dielën dhe palës kineze iu “kërkua të përmbahej nga veprime të tilla dhe të ruante paqen dhe qetësinë” përgjatë kufirit. Çështja po trajtohej edhe përmes kanaleve diplomatike, shtoi ai, shkruan CNN. 

Ministria e Jashtme e Kinës nuk e pranoi drejtpërdrejt incidentin në një konferencë të planifikuar të martën.

“Me sa dimë, zona kufitare Kinë-Indi është përgjithësisht e qëndrueshme dhe të dyja palët kanë mbajtur komunikim të qetë për çështjet e kufirit përmes kanaleve diplomatike dhe ushtarake,” tha zëdhënësi Wang Wenbin kur u pyet për deklaratën e Indisë për incidentin.

Kina shpresonte se India do të ishte “në të njëjtën faqe” për të “ruajtur bashkërisht paqen dhe stabilitetin e kufirit Kinë-Indi”, shtoi ai.

Kufiri i diskutueshëm

India dhe Kina hynë në luftë për rajonet e tyre kufitare në vitin 1962, duke themeluar përfundimisht LAC. Por të dy vendet nuk bien dakord për vendndodhjen e saj të saktë dhe të dyja akuzojnë rregullisht tjetrin për tejkalimin e saj ose për zgjerim territori.

Ka pasur një sërë përleshjesh kryesisht jo-vdekjeprurëse mbi pozicionin e kufirit në vitet që pasuan.

Në shtator, qeveria indiane tha se trupat indiane dhe kineze kishin filluar të shkëputeshin nga zona kufitare Gogra-Hotsprings në Himalajet perëndimore, dy vjet pasi përleshjet në kufi tensionuan marrëdhëniet diplomatike.

Kjo deklaratë erdhi përpara një samiti rajonal në Uzbekistan, ku morën pjesë kryeministri indian Narendra Modi dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping.

Aktivitetet në rajon mbeten të vëzhguara nga afër nga të dyja palët.

Më 30 nëntor, ministria e Jashtme e Kinës kritikoi stërvitjet e përbashkëta në lartësi të mëdha të kryera midis trupave amerikane dhe indiane në Uttarakhand të Indisë veriore, duke thënë se stërvitjet “nuk ndihmuan në ndërtimin e besimit dypalësh” dhe se Pekini i kishte shprehur shqetësime Nju Delhit.

Kina është bërë e kujdesshme ndaj lidhjeve të Indisë me Shtetet e Bashkuara në vitet e fundit, pasi marrëdhëniet Kinë-SHBA janë krisur dhe dialogu i sigurisë Quad, i cili përfshin Indinë, SHBA-në dhe aleatët amerikanë, Japoninë dhe Australinë, është bërë më aktiv.

LEXO EDHE:

Back to top button