Turqia regjistron numrin më të lartë të rasteve të reja Covid

Turqia ka regjistruar numrin më të lartë të infeksioneve të reja të përditshme të koronavirusit që nga fillimi i majit, deklaroi Ministria turke e Shëndetësisë.

- Advertisements -

Numri i infeksioneve të reja në ditë është rritur në mbi 16 000 dhe 63 njerëz vdiqën në një ditë në lidhje me Covid-19.

Vendi, me një popullsi prej rreth 84 milionë banorësh, hoqi të gjitha kufizimet në fillim të korrikut.

Që nga ajo kohë, numri i rasteve është rritur.

Shoqata Mjekësore Turke (TTB) akuzoi qeverinë për një politikë të dështuar kundër pandemisë.

Ajo bëri thirrje për masa më të ashpra në funksion të numrit në rritje të rasteve, përfshirë faktin që qeveria duhet të kërkojë vaksinim të plotë ose një karantinë dyjavore të atyre që hyjnë në vend.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca u ka kërkuar përsëri bashkatdhetarëve të tij që të vaksinohen.

Turqia përdor aktualisht vaksinat e prodhuesit kinez Sinovac dhe BioNTech/Pfizer.

Rreth 47% e popullsisë ka marrë të paktën një dozë të vaksinës dhe rreth 28% janë plotësisht të vaksinuar.

Përqindja e variantit më ngjitës të Delta po rritet gjithashtu në Turqi.

Sidoqoftë, përqindja aktuale nuk është njoftuar ende.

LEXO EDHE:

Back to top button