Virusi, 137 raste të reja dhe 1 i vdekur


E diela rezultoi me 137 raste të reja të diagnostikuarve pozitivë me virusin korona në vend. Gjatë 24 orëve të fundit, në bazë të 1414 testeve të bëra, të prekur me CoVid-19 rezultuan 9,6% e pacientëve.

 

Ministria e Shëndetësisë

“Shkup 53

Kumanovë 19

Gostivar 10

Shtip 8

Manastir 7

Nga 6 në Veles dhe Sveti Nikollë

5 në Dellçevë

4 në Tetovë

Nga 3 në Kërçovë dhe Makedonski Brod

Nga 2 në Strugë, Gjevgjeli, Krivo Pallankë, Probishtip, Berovë dhe Negotinë

Dhe 1 në Strumicë”

Në kushte spitalore, mbrëmë ndërroi jetë një 63 vjeçare nga Dibra, kështu ka arritur në 564 numri i pacientëve që humbën jetë si pasojë e komplikimeve shëndetësore të shkaktuara nga CoVid-19.

Por, sot iu buzëqeshi fati 53 pacientëve, të cilët u shëruan plotësisht nga ky virus, duke e çuar në 10,110 numrin e përgjithshëm të të shëruarve.

Ministria e Shëndetësisë

Shkup 22

Strugë 11

Ohër 9

Gostivar 5

Nga 3 në Tetove dhe Demir Hisar

2 në Manastir

Dhe nga 1 në Shtip, Prilep dhe Vinicë

Që nga shpërthimi i pandemisë e deri më sot të prekur me këtë virus janë regjistruar 13,595 pacientë, prej tyre aktualisht janë 2,921 raste aktive. Gjithsej janë bërë 137, 465 PCR teste, prej të cilëve 9,8% kanë rezultuar pozitiv me virusin korona.

 

Përgatiti: Adnan Qaili

 

LEXO EDHE:

Back to top button