Zbulohen detaje të “pazarit” që kishte bërë Elon Musk në blerjen e Twitter

Zbulohen detaje të “pazarit” që kishte bërë Elon Musk në blerjen e Twitter

Elon Musk thuhet se kërkoi një çmim më të ulët për Twitter përpara se të bënte ofertën e tij origjinale prej 44 miliardë dollarësh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në javët e fundit, përfaqësuesit e Musk thuhet se kanë qenë të angazhuar në diskutime private me Twitter për çmimin e platformës së mediave sociale, kanë thënë burimet për New York Times.

Ekipi i Musk fillimisht kërkoi një ulje prej 30% të çmimit, sipas tre personave anonimë të njohur me bisedimet.

Zbritja do ta kishte vlerësuar kompaninë në rreth 31 miliardë dollarë.

Twitter e refuzoi ofertën dhe diskutimet kaluan në një ulje prej 10% të çmimit, sipas NYT.

Këto bisedime ishin gjithashtu të pasuksesshme, duke nxitur vendimin e Musk për të “ringjallur” ofertën e tij prej 54.20 dollarë për aksion, të cilën ai e bëri fillimisht në prill, sipas NYT.

LEXO EDHE:

Back to top button