A e dini se cila është pjesa më e shëndetshme tek molla?

Molla konsiderohet nga ekspertët si një zgjedhje e shëndetshme, e cila duhet të jetë pjesë e dietës së çdo individi.

Ajo është e pasur me fibra, lëndë ushqyese dhe proteina, gjë që e bën atë të përsosur për mëngjes, por edhe për t’u konsumuar mes vakteve.

Një studim i kryer së fundmi tregon se pjesa më e shëndetshme tek molla, është pikërisht ajo që hiqet prej saj.

Bëhet fjalë për thelbin e mollës, i cili mund të sigurojë 10 herë më shumë baktere të shëndetshme, se sa të konsumosh vetëm pjesën e jashtme.

LEXO EDHE:

Back to top button