Billie Eilish, personi më i ri që ka fituar dy Oscar

Billie Eilish, personi më i ri që ka fituar dy Oscar

Këngëtarja amerikane Billie Eilish (22) u bë personi më i ri që fitoi dy çmime Oscar, pasi fitoi çmimin për këngën më të mirë origjinale në filmin “Barbie” në ceremoninë e mbrëmshme.

Kështu Eilish theu rekordin e Louise Reiner, e cila fitoi Oscarin për aktoren më të mirë në vitin 1936 në moshën 26-vjeçare dhe më pas fitoi të njëjtin çmim në 1937.

Rekordin e Rainer e theu muzikanti Phineas (26), i cili së bashku me motrën e tij Billie Eilish fituan dy Oscar dhe kështu u bënë personi i dytë më i ri që merr dy herë këtë çmim prestigjioz, transmeton AP.

Billie Eilish dhe Phineas fituan një Oskar këtë vit për këngën “What Was I Made For?”, dhe ata fituan Oscarin e parë në 2020 për këngën “No Time to Die” nga filmi James Bond.

LEXO EDHE:

Back to top button