Çmimet e naftës rriten pas tre javësh rënie

Çmimet globale të naftës u rritën javën e kaluar pas tre javësh rënie, pasi tregtarët vlerësuan sesi frenimi i naftës ruse dhe vendimi i prodhimit të OPEC-ut do të ndikonin në ofertën dhe çmimet e tregut.

Çmimi i fuçisë në tregun e Londrës javën e kaluar u rrit me 2.3 për qind, në 85.57 dollarë, ndërsa në tregun amerikan fuçia u rrit me 4.9 për qind, në 79.98 dollarë. Pas tre javësh rënie, çmimet e naftës u rritën javën e kaluar, por u luhatën ndjeshëm.

Ato ranë ndjeshëm të Premten, duke ulur fitimet e javës pasi tregtarët ishin të prirur ndaj rrezikut përpara një takimi javor të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj mbi politikën e prodhimit.

Siç pritej, OPEC + të dielën riafirmoi vendimin e tij të mëparshëm për të ulur prodhimin me dy milionë fuçi në ditë.

“Rimëkëmbja e çmimeve ka sjellë një fuçi në Londër afër 90 dollarëve dhe mund të zvogëlojë oreksin midis menaxhmentit (OPEC+) për ulje të mëtejshme të prodhimit për të mbështetur çmimet”, tha të premten Stephen Brannock i PVM.

Megjithatë, gjatë fundjavës, autoritetet e Bashkimit Evropian ranë dakord të kufizojnë çmimin e naftës ruse në 60 dollarë për fuçi.

Kjo është në përputhje me propozimin e G7, i cili synon të zvogëlojë të ardhurat e Rusisë nga shitja e naftës dhe të parandalojë një rritje të çmimeve globale të naftës pasi një embargo e BE-së ndaj naftës së papërpunuar ruse të transportuar me anije hyri në fuqi më 5 dhjetor.

Rusia u përgjigj shpejt se nuk do të eksportonte naftë nën kufirin e çmimit, edhe nëse kjo nënkuptonte uljen e prodhimit.

Mekanizmi i kufirit të çmimit do të aktivizohet më 5 dhjetor, kur hyn në fuqi embargoja e BE-së ndaj naftës ruse. Për shkak të embargos së BE-së, prodhimi rus mund të bjerë me 500 mijë deri në një milion fuçi në ditë në fillim të vitit të ardhshëm.

Se si do të ndikojë e gjithë kjo në çmimet e arit të zi në ditët dhe javët në vijim, mbetet për t’u parë.

Në fillim të së hënës, çmimet e naftës u rritën me rreth 0.8 për qind, pjesërisht për shkak të vendimit të OPEC-ut të dielën dhe pjesërisht për shkak të njoftimeve për lehtësimin e masave kufizuese kundër COVID-19 në Kinë, që duhet të mbështesë rritjen në ekonominë e dytë më të madhe në botë dhe importuesi më i madh i naftës.

LEXO EDHE:

Back to top button