Destinacioni më i lumtur në botë është edhe më i lirë për të udhëtuar

Destinacioni më i lumtur në botë është edhe më i lirë për të udhëtuar

Për 16 vjet rresht, Post Office e Britanisë ka përpiluar një listë të qyteteve evropiane që ofrojnë vlerën më të mirë për para.

Këto ditë është publikuar një listë e re për vitin 2023, e cila krahason 35 qytete evropiane dhe zbulon se cilat janë destinacionet evropiane me kosto më efektive.

Këtë vit është metropoli portugez i Lisbonës. Ekipi i Postës llogarit dhe krahason çmimin mesatar të një qëndrimi në fundjavë në qytet për dy netë në hotele me tre yje. Shtojini kësaj koston e disa atraksioneve kryesore turistike, shëtitjet me autobus turistik, koston e transportit publik dhe ushqimin dhe pijet.

Lisbona është vendi ku duhet të jeni këtë verë nëse dëshironi të kaloni një mini-pushime të mrekullueshme ose fundjavë të gjatë në qytet pa shpenzuar shumë para.

Ky destinacion pushimesh ka kryesuar listën e pushimeve më të lira të qytetit në Evropë, një nxitje për turistët, të cilët tashmë dynden në Lisbonë për jetën e saj të natës me famë botërore, plazhet e bukura dhe ushqimin e shijshëm.

Nga këndvështrimi i turizmit, çmimet në kryeqytetin portugez kanë qenë kryesisht të paprekura nga inflacioni dhe kriza e kostos së jetesës, duke u rritur me vetëm 2% krahasuar me verën e kaluar.

Dy netë në një hotel me tre yje janë mesatarisht rreth 140 €, që është vetëm 5% më e lartë se në vitin 2022, krahasuar me rritjet e çmimeve prej mbi 3% në çdo qytet tjetër të anketuar. Në fakt, çmimet në Lisbonë ishin më pak se një e treta e atyre në qytetet më të shtrenjta evropiane si Venecia dhe Amsterdami.

Lisbona është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar për një sërë arsyesh. Qyteti ndodhet në një peizazh të thyer në bregun perëndimor të vendit, duke ofruar pamje të shumta të ndryshme dhe të shkëlqyera. Thuhet se është një nga qytetet më të vjetra në botë, dhe sipas legjendës, u themelua nga Uliksi në kthimin e tij nga Lufta e Trojës.

Titullin e qytetit më të shtrenjtë në Evropë e ka marrë Amsterdami, ku për fundjavë duhet të ndahen 835 euro, e ndër më të shtrenjtët janë Parisi, Venecia, Gjeneva, Belfasti dhe Londra. Dubrovniku në Kroaci zuri vendin e parë në listën e qyteteve me biletat më të shtrenjta për pamjet kulturore dhe historike.

Lista e qyteteve evropiane me kosto më efektive në vitin 2023, duke filluar nga më të lirat:

Lisbonë (Portugali)
Vilnius (Lituani)
Krakov (Poloni)
Athinë (Greqi)
Riga (Letoni)
Porto (Portugali)
Zagreb (Kroaci)
Budapest (Hungari)
Varshavë (Poloni)
Lille (Francë)

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button