Dua Lipa kujton kohën si refugjate: Prindërit ëndërronin të ktheheshin në Kosovë


Këngëtarja e njohur shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, së fundmi ka pushtuar kopertinën e revistës së famshme, W Magazine.

Ajo ka dhënë një intervistë për këtë revistë, duke treguar detaje nga karriera dhe jeta e saj.

Mes shumë sukseseve që po shijon këtë vit, nisur nga albumi i saj “Future Nostalgia” që doli në shitje në mars, revista i ka kushtuar Duas edhe një shkrim mbi periudhën kur ajo ishte një refugjate në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ajo vjen nga një familje “shumë liberale” e muzikantësh (babai i saj ishte këngëtar i grupit ODA, një grup kosovar i muzikës ‘rock’) dhe akademikë (gjyshi i saj ishte një historian), dhe u rrit kryesisht në Londër, por gjuha e saj e parë është shqipja, dhe ajo është vajzë e refugjatëve”, shkruan W Magazine për artisten shqiptare.

“Në vitin 1992, tre vjet para lindjes së saj, familja e saj u dëbua nga qyteti i lindjes së tyre, Prishtinë, nga forcat nën drejtimin e presidentit serb Slobodan Milosevic. Në kohën kur familja Lipa u rikthye në vendlindje në vitin 2006, kur Dua ishte 11 vjeçare, Kosova kishte duruar një luftë që rezultoi me mijëra vdekje civile, shpërngulje masive të popullësisë dhe krime lufte, për të cilat u akuzuan më vonë një numër zyrtarësh, përfshirë Millosheviqin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë”, vazhdon më tej shkrimin W Magazine.

“Prindërit e mi gjithmonë ëndërronin të ktheheshin në Kosovë”, ka thënë Dua Lipa për revistën në fjalë.

“Unë mendoj se një gjë që njerëzit nuk e kuptojnë, veçanërisht me situatën e refugjatëve për momentin, është se thjeshtë askush nuk largohet nga vendlindja, përveç nëse dëshiron të kujdeset për familjen e tyre ose janë në kohë krize”, ka thënë më tej këngëtarja kosovare.

Deklaratat politike janë të rrezikshme për yjet e muzikës pop, dhe Lipa nuk bën përjashtim. Në Instagram, që është platforma e saj e preferuar e rrjeteve, ajo tregoi mbështetjen për Bernie Sanders në ShBA dhe Partinë e Punës në Mbretërinë e Bashkuar, përcjell Telegrafi.

“Është një shuplakë e tillë në fytyrë kur lexoj komentet nën postimet e mia”, thotë Dua. “Pavarësisht nëse bëhet fjalë për të drejtat e abortit ose për të drejtat e grave, komentet gjithmonë kanë tendencë të jenë e kundërta e plotë e asaj që thashë, dhe jam çuditur, si psh, Pse këta njerëz më ndjekin nëse nuk e dinë se për çfarë unë kërkoj? Të gjithë e meritojnë mendimin e tyre, por thjesht mendoj se detyra ime është të flas për gjërat që janë me të vërtetë të rëndësishme për një botë më të drejtë. Unë dua një hapësirë ​​të sigurt për të gjithë fansat dhe dëgjuesit e mi dhe për njerëzit në mbarë botën. Ne thjesht duam të jemi më të hapur dhe jo të gjykueshëm, dhe kështu mund të shohim një të ardhme më të ndritshme. Unë vërtet besoj në këtë”, ka thënë Dua Lipa përgjatë intervistës për W Magazine./KultPlus

LEXO EDHE:

Back to top button