Greqia digjet: Protestat nuk pushojnë pas aksidentit të tmerrshëm të trenit

Greqia digjet: Protestat nuk pushojnë pas aksidentit të tmerrshëm të trenit

Greqia po përballet me një raund të ri grevash dhe protestash masive në të gjithë vendin, ndërsa zemërimi rritet për aksidentin më të rëndë të trenit në vend që vrau 57 njerëz javën e kaluar.

Katërmbëdhjetë persona janë ende në spital pasi një tren mallrash që u përplas me një tren pasagjerësh, që transportonte kryesisht studentë, pranë qendrës së Larisës më 28 shkurt. Shefi i stacionit, i cili pranoi se kishte harruar të devijonte një nga trenat, u arrestua dhe u akuzua për vrasje dhe pengim të transportit. Ai përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor.

Por zemërimi publik mbetet i përhapur në Greqi gjatë dekadave të keqmenaxhimit të rrjetit hekurudhor nga qeveria dhe dështimit në zbatimin e reformave të sigurisë.

Hekurudhat do të mbeten të paralizuara për të tetën ditë radhazi teksa punonjësit e hekurudhave vijojnë grevat e nisura pas aksidentit.

Gjatë javës së fundit të protestave, ka pasur përleshje të shumta midis policisë së trazirave dhe protestuesve, përfshirë në Athinë. Ministria e Rendit Publik njoftoi se është duke biseduar me organizatorët e protestës për të parandaluar dhunën e re.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, i cili pritej të thërriste zgjedhjet kombëtare për 9 prill, u kritikua ashpër për fajin e tepruar të shefit të stacionit.

Ministri i Transportit i Greqisë dha dorëheqjen më 1 mars dhe Mitsotakis u kërkoi falje familjeve të viktimave dhe premtoi një hetim të plotë dhe nisi një seri paraqitjesh publike në një përpjekje të dukshme për të shuar bujën.

Megjithatë, ka pak shenja të uljes së zemërimit publik. Fundjavën e kaluar, tifozët e futbollit në të gjithë vendin kanë sharë kryeministrin gjatë ndeshjeve.

LEXO EDHE:

Back to top button