Ideale për darkë: Patate të skuqura me kërpudha, qepë dhe speca

Skuqni patatet, kërpudhat dhe specat dhe bëni një darkë perfekte për të gjithë familjen që nuk do t'ju kushtojë shumë.

Patatet janë një ushqim praktik dhe i lirë nga i cili mund të përgatisni një shumëllojshmëri të gjerë pjatash. Në përgjithësi janë të shkëlqyera në kombinim me mish, perime, mund të shtohen në brumë… dhe zakonisht shërbehen si pjatë anësore. Nëse ju pëlqen të hani patate, ju sugjerojmë të provoni këtë recetë. Shtoni në të perime të skuqura si kërpudha dhe speca dhe për pak para bëni një pjatë shumë të shijshme që do ta pëlqejë e gjithë familja.

Përbërësit e nevojshëm:

  • 300 g kërpudha
  • 1 piper
  • 1 qepë
  • 700 g patate
  • vaj
  • ½ tufe majdanoz
  • kripë
  • piper

Përgatitja:

Skuqni kërpudhat e grira në një tigan, më pas shtoni piper dhe qepë të prera në brinjë. I rregullojmë me kripë dhe piper, më pas i përziejmë dhe i ziejmë derisa të zbuten. Në një tigan tjetër skuqim në pak vaj patatet e grira hollë. I rregullojmë me kripë dhe piper. Më pas përzieni patatet e skuqura me kërpudhat dhe piperin në një enë, nëse është e nevojshme shtoni më shumë erëza dhe përzieni. Spërkateni me majdanoz të grirë.

LEXO EDHE:

Back to top button