Manjati ukrainas arrestohet në një resort francez të skive

Manjati ukrainas arrestohet në një resort francez të skive

Një biznesmen dhe ish-politikan ukrainas, i cili dyshohet për përvetësim të më shumë se 94 milionë eurove, u arrestua në një resort skish në Alpet Franceze.

Policia franceze arrestoi Kostiantyn Zhevago në një hotel në Courchevel në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar, tha në një deklaratë Byroja Shtetërore e Hetimeve të Ukrainës.

Prokuroria e Dhomës konfirmoi arrestimin dhe tha se “ai do të dalë në gjykatë të mërkurën ose të enjten për fazën e parë të procesit për ekstradim në Ukrainë”.

Zhevago ishte përfituesi kryesor i Bankës së Financave dhe Kredive të Ukrainës tashmë të falimentuar dhe ish-shefi ekzekutiv i kompanisë minerare Ferrexpo.

Zhevago shërbeu në parlamentin ukrainas nga viti 1998 deri në vitin 2019, kryesisht si i pavarur.

Në vitin 2019, autoritetet ukrainase ngritën një çështje penale duke e akuzuar atë dhe menaxherët e tjerë të lartë të Bankës së Financave dhe Kredive për përvetësim të përbashkët të mbi 100 milionë dollarëve nga banka.

Ukraina lëshoi një urdhër-arresti për Zhevagon në vitin 2019, me një fletarrest ndërkombëtar që pasoi në 2021.

LEXO EDHE:

Back to top button