Motori raketor i Kinës 130 tonësh theu rekorde gjatë testimit

China Aerospace Science and Technology Corp (CASC) ka përfunduar testet kryesore të motorit të saj të raketave të ripërdorshme

Është një motor rakete 130 tonësh që përdor oksigjen të lëngshëm dhe vajguri. Zhvilluar nga Akademia e Gjashtë e CASC, motori do të fuqizojë raketat me shumë përdorime të CASC, të tilla si Long March 10. Inxhinierët CASC kryen dy shkrepje testimi të motorit në terren të shtunën (13 prill), njoftoi media shtetërore kineze.

Megjithatë, CASC thuhet se kreu 15 teste të përsëritura dhe 30 zjarre në motorin e saj të ri, duke arritur në më shumë se 3,900 sekonda kohë testimi. Sipas një njoftimi për shtyp, 15 testet e përsëritura janë një rekord i ri për testimin e motorit kryesor të një rakete me karburant të lëngshëm në Kinë.

Ekipi hulumtues që qëndron pas testeve të fundit të motorit pohon se motori i vajgurit me oksigjen të lëngshëm, i cili peshon 130 ton, është shumë i besueshëm. Për ta bërë atë të funksionojë në mënyrë efektive për përdorime të shumta, inxhinierëve iu desh të zotëronin qitjen e shumëfishtë, rregullimin e shtytjes me rreze të gjatë dhe teknologji të tjera.

Ekipi pretendon se ka përmirësuar teknologjitë e vlerësimit dhe mirëmbajtjes për të përmirësuar jetëgjatësinë e motorit pas ndryshimeve të shumta.

Krahasuar me raketat tradicionale, raketat e ripërdorshme përfshijnë katër kategori kryesore të teknologjive kryesore. Është e nevojshme të sigurohet ulje e saktë e raketës, ulje e qëndrueshme dhe rikuperimi i raketës, qëndrueshmëria e raketës për të përmbushur kërkesat e përdorimit të shumëfishtë dhe rregullime të shpejta për mirëmbajtjen lokale kur është e nevojshme.

Përparimi i shpejtë i sektorit hapësinor të Kinës është pjesë e përpjekjeve të saj për të kapërcyer Shtetet e Bashkuara dhe për t’u bërë fuqia kryesore hapësinore në botë.

Agjencia amerikane e hapësirës NASA është përballur me kritika për teknologjinë e vjetëruar të raketës së saj Space Launch System, ose shkurt SLS, të cilën do ta përdorë për të dërguar astronautët në Hënë. NASA mbështetet shumë në SpaceX për teknologjinë e raketave të ripërdorshme, megjithatë, Kina së shpejti mund të ketë një arsenal raketash të ripërdorshme në pronësi shtetërore dhe private.

Muajin e kaluar, u raportua se Kina dëshiron të kryejë teste të dy raketave moderne me shumë përdorime në 2025 dhe 2026. Një nga ato raketa thuhet se është Long March 10, e cila mund të transportojë astronautët kinezë në Hënë në të ardhmen.

Disa kompani private kineze po zhvillojnë raketa të ripërdorshme dhe disa prej tyre planifikojnë të bëjnë fluturimet e tyre të para testuese këtë vit dhe vitin e ardhshëm. Një shembull është Galactic Energy, e cila mund të lëshojë raketën e saj të shumëfishtë Pallas-1 në fund të këtij viti, megjithëse nuk pritet të “mbijetojë” uljes.

LEXO EDHE:

Back to top button