Një monedhë për George Michael, Royal Mint i shton portretin e kantautorit

Një monedhë për George Michael, Royal Mint i shton portretin e kantautorit

Kantautori i ndjerë britanik, George Michael, tashmë ka një monedhë të personalizuar në koleksionin e Royal Mint. Mint i Britanisë tha se monedha e re, e cila përshkruan Michael duke mbajtur syzet e tij të diellit, i bën homazh këngës solo të yllit të muzikës të vitit 1987 “Faith”.

“Që nga debutimi i tij me WHAM! për t’u bërë një nga muzikantët solo më të shitur të të gjitha kohërave, George Michael është një superstar global, puna e të cilit ka frymëzuar dhe ndikuar brezat me muzikën e tij dhe stilin e tij unik. Ne jemi të kënaqur që po prezantojmë një monedhë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar që do të thotë shumë për jetën dhe karrierën e tij”, tha Rebecca Morgan, drejtore e Shërbimeve Koleksionist në Mint Mbretërore.

Michael, vdiq në ditën e Krishtlindjeve në 2016 në moshën 53-vjeçare. Kënga e qëndrueshme festive e Ëham! e vitit 1984 “Last Christmas” siguroi vendin “Numri 1 i Krishtlindjeve” për herë të parë në listat muzikore në Mbretërinë e Bashkuar në dhjetor, 39 vjet pas publikimit të saj. Monedha e re është shtesa më e fundit në serinë “Music Legends” të Royal Mint, e cila më parë ka nderuar me monedha David Boëie, Elton John dhe Queen dhe do të jetë në dispozicion për blerje nga 26 shkurti.

LEXO EDHE:

Back to top button