Një rrugëdalje për grurin, marrëveshja Ukrainë-Rusi është shumë afër

Një rrugëdalje për grurin, marrëveshja Ukrainë-Rusi është shumë afër

Një marrëveshje mes Rusisë dhe Ukrainës për rifillimin e eksporteve të grurit nga portet ukrainase ishte shumë afër, pas bisedimeve në Stamboll në fillim të javës. Kjo sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, raporton The Guardian.

Ministria tha se propozimet e Moskës se si të arrihet një rifillim i eksporteve të grurit ukrainas u mbështetën në masë të madhe nga negociatorët dhe se puna për atë që ajo e quan “Iniciativa e Detit të Zi” do të finalizohet së shpejti.

Pas bisedimeve të së mërkurës, ministri turk i mbrojtjes Hulusi Akar tha se Rusia, Ukraina, Turqia dhe OKB-ja do të nënshkruajnë një marrëveshje javën e ardhshme.

Maria Zakharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, u tha gazetarëve të enjten se ishte e mundur të formuloheshin disa elementë të një marrëveshjeje të mundshme që Rusia, Ukraina dhe Turqia po diskutojnë tani në kryeqytetet e tyre përmes departamenteve të tyre ushtarake.

Një datë paraprake për takimin e ardhshëm katërpalësh është 20 ose 21 korrik, ka raportuar agjencia shtetërore ruse e lajmeve Ria. Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se data e takimit të ardhshëm nuk është ende e qartë.

LEXO EDHE:

Back to top button