Presidenca e Kosovës: Lavrov e konfirmoi se “Ballkani i Hapur” ka synime hegjemoniste ruse

Presidenca e Kosovës: Lavrov e konfirmoi se “Ballkani i Hapur” ka synime hegjemoniste ruse

Blerim Vela, shef i kabinetit të presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se tash po dëshmohet që “Ballkani i Hapur”, ka për qëllim hegjemoninë ruse në Ballkan.

Deklarata e kryekëshilltarit të Vjosa Osmanit erdhi pasi ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, ka thënë të hënën se “Ballkani i Hapur është iniciativë e Serbisë e që NATO dhe BE-ja nuk e kanë dashur pozicionimin e Rusisë në lidhje me këtë çështje”.

“Ministri i Jashtëm i Rusisë, Lavrov konfirmon hapur lidhjen në mes synimeve hegjemoniste të Rusisë në Ukrainë dhe synimeve hegjemoniste të Serbisë ndaj Kosovës. Për më tepër, Lavrov e sheh nismën e Ballkanit të Hapur si një instrument për promovimin e hegjemonisë rajonale nga Rusia dhe Serbia dhe për të prishur integrimin në BE dhe NATO”, ka shkruar Vela në Twitter, të martën.

Çfarë ka thënë Lavrovi?

Kryediplomati rus e kishte në agjendë që më 7 qershor ta vizitojë Serbinë.

Por, tri shtete ia ndaluan hapësirën ajrore, duke ia pamundësuar vizitën.

Pas kësaj, ai në një konferencë për media ka thënë se “askush s’mund ta prishë Serbinë me Rusinë”.

Pos tjerash, ka folur edhe për “Ballkanin e Hapur”, duke hedhur Kritika ndaj NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

“Shihet qartë se zyrtarët e Brukselit nuk kanë dashur që ne të konfirmojmë pozicionin tonë për Kosovën, Bosnjë-Hercegovinën dhe të shprehim përkrahjen për iniciativën e Beogradit ‘Ballkani i Hapur’”, kishte thënë Lavrov.

Lavrov, po ashtu ka përmendur sërish ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë gjatë viteve 1999.

LEXO EDHE:

Back to top button