“Pse bajrami i madh e bajrami i vogël” – Kurti rrëfen tregimin nga gjyshja e tij

“Pse bajrami i madh e bajrami i vogël” - Kurti rrëfen tregimin nga gjyshja e tij

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkuar sot në selinë e BIK’ut, ku u prit nga myftiu Naim Tërnava.

Kurti i tregoi Tërnavs për një ngjarje kur ishte i vogël.

“Një herë e mbaj mend, shumë moti është kjo, nuk e di sa vjet i kam pasë, nashta 4, nashta 5. Fillum na me u gëzu për Kurban Bajram dhe tu na shpjegu gjyshja qysh 1/3 duhet me ia dhënë kojshive e të afërmve, 1/3 një familjes të varfër e lishin gjet ma larg e me e mbajt vec 1/3. Mu dokke interesant. Një vajzë e tezës tha gjyshe pse Bajrami i Madh, se thojshin bajrami i madh bajrami i vogël, jo Fitër e Kurban Bajrami, pse Bajrami i Madh tri ditë e bajrami i Vogël katër. Përgjigjen e gjyshes nuk e harroj, përgjigja e nënës Naile ke kështu: Bajrami i Madh është mas Ramazanit e nuk duhet me tepru e Bajrami i Vogël për me nda me tjertë, sa ma gjatë qe e ushtron aq ma mirë”, tha Kurti.

LEXO EDHE:

Back to top button