Quentin Tarantino zbuloi se cili nga filmat e tij mendon se është më i miri: “Sinqerisht, nuk kam më të mirë se ky…”

Një nga regjisorët më të suksesshëm të të gjitha kohërave, Quentin Tarantino, ka treguar se cilin nga filmat e tij i konsideron më të mirët.

Tarantino ka thënë se filmi “Once Upon a Time in Hollywood” është sipas tij gjëja më e mirë që ka dalë prej tij.

Regjisori ka në veprën e tij të gjerë filma si “Pulp Fiction”, “Reservoir Dogs”, “Kill Bill”, “Django Unchained” e shumë të tjerë, por filmi që ka nxjerrë i fundit duket se është i preferuari i tij.

 

“Përgjatë viteve, njerëzit kanë ditur gjithmonë të më pyesin gjëra të tilla”, tha Tarantino për Variety, dhe më pas vazhdoi, “Atëherë unë do të thosha diçka si – oh, ata janë të gjithë fëmijët e mi. “Sinqerisht, mendoj se “Një herë në Hollywood” është filmi im më i mirë”.

Filmi zhvillohet në vitin 1969 dhe përqendrohet te ish-aktori televiziv Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) dhe marifeti i tij Cliff Booth (Brad Pitt) të cilët shpërngulen në Los Anxhelos për të depërtuar në Hollywood.

Megjithatë, ata përfundojnë duke u zhvendosur në vendin fqinj me aktoren Sharon Tate e cila luan Margot Robbie, gruaja e regjisorit Roman Polanski i cili në jetën reale vrau familjen Manson ndërsa ishte shtatzënë.

Filmi theu rekordin e regjisorit, duke fituar rreth 40.4 milionë dollarë në dy ditët e para të publikimit. Fitimet mbresëlënëse në arkë bënë që filmi t’i kalojë arritjet e mëparshme të Tarantinos, gjegjësisht filmin “Inglorious Basterds” i cili në vitin 2009 fitoi 38 milionë dollarë.

 

 

“Once Upon a Time in Hollywood” në çmimin e 92-të të Academy Awards u nominua për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin më të mirë, skenarin më të mirë origjinal, kinematografinë më të mirë, kostumografinë më të mirë, montazhin më të mirë të zërit…

 

LEXO EDHE:

Back to top button