Rakiq: Situata sot është më e tensionuar

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherit Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se situata sot në veri të Kosovës është më e tensionuar sesa ditëve të kaluara.

- Advertisements -

Rakiq në një prononcim për media në afërsi të pikëkalimit kufitar në Jarinjë ka thënë se në Bërnjak janë rrahur te qytetarë serbë, të cilën gjë më herët e ka demantuar Policia e Kosovës.

“Situata sot është më e tensionuar sesa ditët e kaluara. Tre qytetarë serbë janë rrahur nga njësiti special i Policisë së Kosovës në Bërnjak. Protestuesit serbë në Jarinjë dhe Bërnjak nuk do ta tensionojnë situatën e nuk do ta provokojnë policinë. Por Policia nuk duhet provokuar njerëzit e rrahur ata pa ndonjë arsye”, ka thënë Rakiq, që i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të gjejë një zgjidhje për situatën.

LEXO EDHE:

Back to top button