Rusët e shtypën Bakhmutin nga tre anët, Zaporizhzhia qendrore është pothuajse e pushtuar

Rusët e shtypën Bakhmutin nga tre anët, Zaporizhzhia qendrore është pothuajse e pushtuar

Forcat ruse kanë bërë disa përparime në qytetin lindor të vijës së frontit, Bakhmut, thanë zyrtarët ushtarakë ukrainas të mërkurën mbrëma, duke shtuar se luftëtarët e tyre ende po rezistonin në betejën disamujore.

Në Ukrainën jugore, kreu i mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara tha se kishte një rritje të konsiderueshme të numrit të trupave në zonën e pushtuar nga Rusia të termocentralit Zaporozhye dhe se ai nuk mund të mbrohet më.

Qyteti minerar Bakhmut dhe qytetet përreth në rajonin industrial lindor të Donetsk kanë qenë në qendër të sulmeve për pjesën më të madhe të pushtimit 13-mujor të Rusisë në Ukrainën fqinje. Asnjëra palë nuk është në kontroll të plotë dhe të dyja kanë pësuar humbje të mëdha.

“Forcat armike patën një shkallë të caktuar suksesi në veprimet e tyre që synonin të sulmonin qytetin e Bakhmut”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një raport të rregullt të natës.

“Mbrojtësit tanë mbajnë qytetin dhe zmbrapsin sulme të shumta të armikut,” shtuan ata.

Numri mesatar i sulmeve ditore ruse në vijën e frontit ra për katër javë rresht në 69 në shtatë ditët e fundit nga 124 në javën 1-7 mars. Të mërkurën u raportuan 57 sulme.

Zyrtarët rusë thonë se forcat e tyre po fitojnë terren në luftimet rrugë më rrugë në Bakhmut.

LEXO EDHE:

Back to top button