Stoltenberg nga Kievi: Vendi i Ukrainës është në NATO!

Stoltenberg nga Kievi: Vendi i Ukrainës është në NATO!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka thënë se vendi i merituar i Ukrainës është në organizatë.

Duke folur së bashku me Presidentin Volodymyr Zelenskyy në Kiev, Jens Stoltenberg tha: “Më lejoni të jem i qartë, vendi i merituar i Ukrainës është në familjen euroatlantike.

Vendi i merituar i Ukrainës është në NATO. Dhe me kalimin e kohës, mbështetja jonë do t’ju ndihmojë ta bëni këtë të mundur.”

Stoltenberg premtoi vazhdimin e mbështetjes ushtarake për Ukrainën, duke thënë se, deri më tani, aleatët e NATO-s kishin trajnuar dhjetëra mijëra trupa ukrainase dhe kishin ofruar vetëm 65 miliardë euro ndihmë ushtarake.

“NATO qëndron me ju sot, nesër dhe për aq kohë sa duhet”- tha Stoltenberg, përpara se të ftonte Zelenskyn në samitin e NATO-s në Vilnius në korrik.

“Ne nuk e dimë se kur do të përfundojë kjo luftë, por ne e dimë se agresioni rus është një model toksik që duhet ndalur. Kështu që ne duhet të vazhdojmë të forcojmë forcat e armatosura të Ukrainës dhe të sigurojmë se janë vendosur marrëveshje të fuqishme për sigurinë e Ukrainës”- u shpreh Shefi i NATO-s.

Ndërsa ishte në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm vizitoi Buchan dhe bëri nderimet e tij për viktimat e mizorive ruse. Ai vendosi gjithashtu një kurorë me lule në Murin e Kujtimit të të rënëve për Ukrainën, duke nderuar të gjithë ata që kanë humbur jetë ose kanë pësuar plagë në mbrojtje të atdheut të tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button