Njihuni me fituesen e konkursit të parë të bukurisë së inteligjencës artificiale: “influencer” maroken, Kenza Laily!

Njihuni me fituesen e konkursit të parë të bukurisë së inteligjencës artificiale: "influencer" maroken, Kenza Laily!

U mbajt konkursi i parë botëror i bukurisë me inteligjencë artificiale dhe fitues doli influencuesja marokene e AI Kenza Leyli.

Kenza Laily, një ndikues maroken i krijuar nga kompjuteri , ka fituar çmimin Fanvue World AI Creator Awards. Ekipi pas saj mundi konkurrencën e 1500 femrave të tjera të krijuara me kompjuter dhe fitoi një çmim prej 13,000 dollarësh , shkruan “Daily Mail” .

Foto: Printscreen/Instagram

Anëtarët e jurisë thanë se ishin të impresionuar nga teknologjia e avancuar që qëndron pas Kenza, si dhe nga “personaliteti i saj” bindës.

– Ajo që ne donim të vlerësonim ishte teknologjia pas ndikuesve të gjeneruar nga AI. Kjo do të thotë, për shembull, qëndrueshmëri në postime dhe foto. Unë e di nga përvoja se është shumë e vështirë të krijosh diçka që nuk është standardisht e bukur dhe e përsosur si të tjerët – tha Sofia Novales, anëtare e jurisë, duke shtuar se asaj i bëri përshtypje të veçantë fakti që Kenza devijoi nga standardi tipik i bukuri.

Duke pranuar çmimin, krijuesi i Kenza tha: “Fitimi i konkursit Miss Inteligjencës Artificiale më motivon edhe më shumë të vazhdoj punën time për të avancuar teknologjinë AI”.

Foto: Printscreen/Instagram

Pothuajse 200,000 njerëz e ndjekin atë

Më shumë se 194,000 njerëz ndjekin Kenza në Instagram. Me ndihmën e inteligjencës artificiale, Kenza flet shtatë gjuhë të ndryshme. Krijuesi i saj krijoi gjithashtu një video në të cilën Kenza është mirënjohëse për titullin Miss Intelligence Artificial.

– Jam e nderuar të kurorëzohem Miss VI. Falenderoj sinqerisht ndjekësit e mi të mrekullueshëm për mbështetjen e tyre dhe anëtarët e mi të nderuar të jurisë për këtë mundësi të mrekullueshme. Jam i emocionuar të përfaqësoj krijuesit e inteligjencës artificiale, vendin tim Marokun, botën arabe dhe të promovoj teknologjinë me ndikim pozitiv për të ardhmen tonë – thotë fituesi.

“Ky rrugëtim ka qenë një dëshmi e fuqisë së inovacionit, bashkëpunimit dhe ngritjes së standardeve për të formësuar të ardhmen tonë”, përfundon ajo.

Foto: Printscreen/Instagram

Në vendin e dytë ishte Lalina, një influencuese e AI me 118,000 ndjekës.

Foto: Printscreen/Instagram

Në vendin e tretë është portugezja Olivia C, e cila prezantohet si një influencuese e udhëtimeve me AI.

Foto: Printscreen/Instagram

Çfarë është një konkurs bukurie me AI?

Çmimet Fanvue World Creator AI u lansuan me qëllimin e krijimit të konkursit të parë të bukurisë për një “industri të ndikimit të AI”. Pjesëmarrësit u vlerësuan në bazë të pamjes së tyre reale dhe aftësive teknologjike, si dhe ndikimit të tyre në rrjetet sociale.

Will Monage, bashkëthemelues i Fanvue World AI Creation Awards, tha: “Një urime të mëdha për Kenza dhe të gjithë pjesëmarrësit e tjerë. Interesimi global për këtë ndeshje ishte i pabesueshëm. Koncepti i ka vënë krijuesit e AI në qendër të vëmendjes si kurrë më parë dhe ne jemi vërtet të emocionuar për të ardhmen e këtyre zgjedhjeve.”

Ndërsa ideja e një konkursi inteligjence me ndikim mund të duket e çuditshme tani, ata që qëndrojnë pas konkursit besojnë se do të rritet në një industri të madhe. Disa nga ndikuesit kryesorë të inteligjencës artificiale, si Aitana Lopez, tashmë po tarifojnë markat e mëdha deri në 1000 dollarë për postim.

Për shkak të fleksibilitetit, shpejtësisë dhe tarifave të ulëta, ndikuesit e krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale mund të bëhen një opsion serioz për kompanitë që duan të promovojnë produktet e tyre, sipas Sofia Novales. Megjithatë, ajo beson se ndikuesit e AI nuk do të zëvendësojnë plotësisht njerëzit, por do të bëhen një zgjedhje më e zakonshme.

LEXO EDHE:

Back to top button