Nominimet për Oscar 2023: ‘Elvis’ dhe ‘Avatar: The Way of Water’ në betejë për filmin më të mirë

Janë shpallur nominimet për çmimet Oscar të këtij viti, të cilat do të zhvillohen më 13 mars në Los Angeles.

Të nominuarit për filmin më të mirë : “Elvis”, “Avatar: The Way of Water”, “The Bansheens of Inisherin”, “Everything Everywhere All At Once”, “The Fabelmans”, “Tar”, “Top Gun: Maverick”, “Treangle E trishtimit”, “Gratë”.

Aktori më i mirë : Austin Butler (“Elvis”), Colin Farrell (“The Bansheens of Inisherin”), Brendan Fraser (“The Whale”), Paul Mescal (“Aftersun”), Bill Nighy (“Living”).

Për aktoren më të mirë : Cate Blanchett (“Tar”), Anna De Armas (“Bonde”), Andrea Riseborough (“To Leslie”), Michelle Williams (“The Fabelmans”), Michelle Yeoh (“Everything Everywhere All At Once”) . “).

Për regjisorin më të mirë : Martin McDonagh (“The Bansheens of Inisherin”), Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert (“Everything Everywhere All At Once”), Steven Spielberg (“The Fabelmans”), Todd Field (“Tar”), Ruben Ostlund ( “Trekëndëshi i trishtimit”).

Filmi më i mirë i huaj : “All Quiet On The Western Front” (Gjermani), “Argjentinë, 1985” (Argjentinë), “Close” (Belgjikë), “EO” (Poloni), “The Quiet Girl” (Poloni).

Shikoni nominimet e tjera KËTU .

LEXO EDHE:

Back to top button