OPEC+ ul ndjeshëm prodhimin e naftës

Çmimet e naftës u rritën në 94 dollarë në tregjet ndërkombëtare pasi OPEC dhe aleatët e tij vendosën të ulin prodhimin më së shumti që nga fillimi i pandemisë, pavarësisht kundërshtimit nga Shtetet e Bashkuara dhe furnizimeve të ngushta. 

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte me 1.77 dollarë më i lartë se mbyllja e djeshme dhe arriti në 93.57 dollarë. Në tregun amerikan, fuçi tregtohet me një çmim më të lartë prej 1.49 dollarë, nga 88.01 dollarë.

Tregtarët prisnin sot me padurim mbledhjen e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj në Vjenë, ku u vendos politika e prodhimit. Komiteti i Përbashkët Ministror i Monitorimit (JMMC) ra dakord që prodhimi do të shkurtohej me dy milionë fuçi në ditë nga standardi i nëntorit, thanë tre burime të OPEC+.

Kjo do të thotë se shkurtimi do të jetë akoma më modest pasi grupi nuk arriti nivelin e synuar të prodhimit prej rreth 3.6 milionë fuçi në ditë në gusht, tha Reuters. Nuk është ende e qartë nëse kjo shifër përfshin gjithashtu reduktime të mundshme vullnetare të prodhimit nga disa anëtarë të grupit.

Disa analistë pohojnë se OPEC+ në fakt po konfirmon vetëm zyrtarisht vëllimin tashmë të reduktuar të prodhimit në muajt e fundit. “Pasojat aktuale të reduktimit (prodhimit) do të jenë më të buta pasi disa anëtarë nuk arrijnë të përmbushin kuotat e prodhimit,” shpjegon Fiona Cincotta e City Index.

Biden dëshiron të ulë çmimin e benzinës për amerikanët

Kështu, OPEC+ hodhi poshtë sugjerimin e Uashingtonit se nuk do të reduktonte ndjeshëm prodhimin, sipas një burimi të paidentifikuar. Presidenti Joe Biden nuk është i kënaqur me rritjen e çmimit të gazit përpara zgjedhjeve të Kongresit të 8 nëntorit.

Biden është përpjekur gjatë gjithë vitit për të ulur çmimet e gazit, të cilat kanë qenë në një trajektore rënëse që nga një rritje në mars, të cilën kabineti i tij e shpalli si një arritje të madhe.

Shtetet e Bashkuara duhet të jenë më pak të varura nga nafta e OPEC+ dhe prodhuesve të tjerë të huaj të naftës, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby pas takimit të grupit. Më vete, OPEC tha se një fuçi nafte e anëtarëve të tij u rrit 1,45 dollarë në 92,13 dollarë për fuçi të martën.

LEXO EDHE:

Back to top button