Tom Hanks fitoi 40 milionë dollarë nga një prej filmave më të njohur për shkak të një klauzole në kontratë

Aktori i Hollivudit Tom Hanks thuhet se ka fituar 40 milionë dollarë për rolin e tij në filmin fitues të Oskarit “Forest Gump”.

Hanks fitoi një pasuri të madhe falë një klauzole specifike në kontratën e tij, sipas së cilës ai mori një pjesë të të ardhurave nga arka.

Si rezultat, Hanks fitoi 40 milionë dollarë nga filmi hit me fitime shtesë që ai dhe regjisori i filmit, Robert Zemeckis, i bënë falë investimit të fondeve të tyre për të mbajtur skenat në film që Paramount Pictures nuk dëshironte t’i financonte.

Pas premierës së tij në korrik 1994, “Forest Gump” u bë një hit i madh. Blloku i Hollivudit fitoi gjashtë çmime Oscar, duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin më të mirë dhe aktorin më të mirë. Ai u bë filmi me fitimet më të larta të Paramount Pictures, duke tejkaluar shifrën prej 200 milionë dollarësh.

Shifrat zyrtare të të ardhurave për Hanks nuk janë publikuar kurrë, por besohet se aktori mund të kishte fituar deri në 60 milionë dollarë në total për rolin e tij në film. Sipas Business Insider, roli i Forrest e vendos Hanksin në vendin e nëntë në 20 rolet më të paguara në film të të gjitha kohërave.

Hanks e konsideron një nga filmat e tij veçanërisht të sikletshëm

Hanks së fundmi zbuloi se ai mendon se ka vetëm katër filma në rezymenë e tij që ai i konsideron “shumë të mirë”.

“Askush nuk e di se si është bërë filmi, megjithëse të gjithë mendojnë se e bëjnë.” Unë kam bërë shumë filma, dhe katër prej tyre janë mjaft të mirë, ose kështu mendoj unë. Unë jam ende i mahnitur se si bëhen filmat. Nga një ide në një imazh në ekran, i gjithë procesi është një mrekulli”, tha Hanks për People, duke shtuar se bërja e filmit është një proces shumë i vështirë që kërkon shumë kohë. Megjithatë, ai nuk ka zbuluar titujt e katër filmave të tij që i adhuron.

Ajo që ne dimë është se ata katër filma nuk përfshijnë të viteve 1990 The Bonfire of the Vanities, bazuar në romanin e Tom Wolfe.

Duke folur për “The Oprah Magazine”, aktori tha se ishte filmi më i keq që kishte bërë ndonjëherë dhe e quajti atë “s*ck më të madh që ka bërë ndonjëherë” dhe “një nga filmat më të turpshëm të realizuar ndonjëherë”.

LEXO EDHE:

Back to top button