Kërcënohen sërish serbët e veriut nga bashkëkombësit e tyre

Kërcënohen sërish serbët e veriut nga bashkëkombësit e tyre

Qytetarët serbë në veri të Mitrovicës janë kërcënuar sërish mbrëmë, pasi që në automjetet e tyre dikush gjatë natës ka vendosur letra me mbishkrimin “regjistrim më i lirë i targave KM”, “mund të udhëtosh normalisht”, “e gjithë bota i pranon targat KM” etj., duke paralajmëruar kështu qytetarët që të mos i regjistrojnë automjetet e tyre me targa të Republikës së Kosovës.

Mbishkrimet janë të shkruara në alfabetin cirilik, ndërsa burime të KosovaPress-it kanë bërë të ditur se personat të cilët kanë shpërndarë letra të tilla gjatë natës, kanë bartur në kokë shamia, kapela dhe të ngjashme, për t’u mos identifikuar, pasi që i tërë veriu është i mbuluar me kamera.

Zëdhënësi i policisë për rajonin e veriut, Branisllav Radoviq, ka thënë për KosovaPress se policia deri tani nuk ka ndonjë informacion rreth kësaj.

Sipas tij, ekipet përkatëse të policisë do të punojnë gjatë ditës në këtë drejtim në mënyrë që ti identifikojnë autorët e këtyre letrave të cilat siç tha ai, janë kundër ligjore.

LEXO EDHE:

Back to top button