СПОРТ

„Австралија опен“ пишува историја – Дебитант дојде до полуфиналето!

За првпат во историјата на модерниот тенис, натпреварувач кој дебитира на еден Грен слем турнир успеа да се пласира во полуфиналето. Вакво успех оствари Аслан Карацев, кој во четвртфиналето на „Австралија опен“ го совлада Бугаринот Григор Димитров. Благодарение на пласманот во полуфиналето, рускиот тенисер се искачи на 42. позиција на АТП листата. Негов следен предизвик е победникот од дуелот Ѓоковиќ – Зверев. Во меѓувреме, во женска конкуренција, Серена Вилијамс се пласираше во полуфиналето откако ја победи Симона Халеп и ќе игра со Наоми Осака.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button