TENIS

Shpaloset lista e tenistëve më të paguar në botë

Shpaloset lista e tenistëve më të paguar në botë

Revista e njohur “Sportiko”, ka publikuar së fundi një listë me sportistët më të paguar në histori. Në këtë listë…
“Covid 19”, Gjokoviçi përjashtohet nga turneu i radhës

“Covid 19”, Gjokoviçi përjashtohet nga turneu i radhës

Novak Gjokoviç nuk do të mund të marrë pjesë në turneun e “Indian Uells”-it që zhvillohet në Amerikë duke nisur…
Video/ Befasi në Dubai, eliminohet tenisti numër një në botë

Video/ Befasi në Dubai, eliminohet tenisti numër një në botë

Duke luajtur një lojë të mrekullueshme, Daniil Medvedev eliminoi Novak Djokovic në gjysmëfinalen e dytë të Kampionatit të Tenisit në…
Federer rikthehet në Uimbëlldon….por si vetëm si analist

Federer rikthehet në Uimbëlldon….por si vetëm si analist

Roxher Federet pritet të rikthehet në Uimbëlldon, natyrisht jo për të dhuruar magjinë në fushat e tenisit, por në funksionin…
Një kazake dhe një bjelloruse në finalen e “Australian Open”

Një kazake dhe një bjelloruse në finalen e “Australian Open”

Tenistja kazake Elena Ribakina, numri 22 në botë dhe ajo bjelloruse Arina Sabalenka, numri 5 në botë, janë dy finalistet…
Skandaloze, babai i Gjokoviçit feston me flamurin e Putinit!

Skandaloze, babai i Gjokoviçit feston me flamurin e Putinit!

Tenisti serb Novak Gjokoviç ka pushtuar sërish faqet e para të mediave australiane e mbarë botës për shkak të babait…
Linet vazhdon me befasitë, mësohen gjysmëfinalistet në Melburn

Linet vazhdon me befasitë, mësohen gjysmëfinalistet në Melburn

Janë mbyllur ndeshjet çerekfinale në turneun Grand Slam të “Australian Open”, i cili aktualisht po zhvillohet në Melburn. Në konkurencën…
Mësohen dyshet e çerekfinales në “Australian Open”

Mësohen dyshet e çerekfinales në “Australian Open”

Në Melburn janë mbyllur ndeshjet e raundit të katërt të Grand Slam të Australian Open, duke përcaktuar çerekfinalistet në të…
Sviatek ndalet nga Ribakina, Korda eliminon Hurkaç-in

Sviatek ndalet nga Ribakina, Korda eliminon Hurkaç-in

Befasi e madhe në ndeshjet e para të raundit të katërt të Grand Slam-it të “Australian Open,” turne që po…
Tenistja ukrainase nuk shtrëngon dorën tenisteve nga Rusia e Bjellorusia

Tenistja ukrainase nuk shtrëngon dorën tenisteve nga Rusia e Bjellorusia

Marta Kostyuk nga Ukraina ka theksuar qartë se nuk do të shtrëngojë duart me lojtarët rusë ose bjellorusë në “Australian…
Marej eliminon Beretinin, Rublev më i mirë se Tiem

Marej eliminon Beretinin, Rublev më i mirë se Tiem

Kanë nisur në Melburn ndeshjet e radhës të vlefshme për raundin e parë të grand slam-it të “Australian Open” në…
Ndalohet përdorimi i flamujve rusë dhe bjellorusë në Australian Open

Ndalohet përdorimi i flamujve rusë dhe bjellorusë në Australian Open

Flamujt rusë dhe bjellorusë janë ndaluar në turneun e tenisit Australian Open, pas një incidenti në fushën e lojës. Fillimisht…
Nadal nis mbarë turneun në Melburn, fiton edhe Radukanu

Nadal nis mbarë turneun në Melburn, fiton edhe Radukanu

Ka nisur sot grand slam i “Australian Open”-it në tenis. Kampioni në fuqi, spanjolli Rafael Nadal, e nisi me fitore…
Zbulohet arsyeja kryesore e tërheqjes së Osaka-s nga Australian Open

Zbulohet arsyeja kryesore e tërheqjes së Osaka-s nga Australian Open

“Takohemi vitin tjetër, në Australian Open të vitit 2024!” Është ky mesazhi që dha tenistja japoneze Naomi Osaka, që përmes…
Pagesat në tenis, tetë tenist dhe dy femra janë më të paguar

Pagesat në tenis, tetë tenist dhe dy femra janë më të paguar

Tetë meshkuj dhe dy femra përbëjnë renditjen e 10 tenistëve më të paguar të vitit 2022. Një “Top-10”, ku shuma…
Nadal zbuloi misterin, përse i lëviz shishet mes dy geme

Nadal zbuloi misterin, përse i lëviz shishet mes dy geme

Tenisti spanjoll Rafael Nadal, në një intervistë për amerikanin “CBS” ka zbuluar sekretin që ka intriguar publikun prej vitesh, se…
Fiton finalen e turneut në Torino dhe barazon rekordin e Federerit

Fiton finalen e turneut në Torino dhe barazon rekordin e Federerit

Tenisti serb Novak Gjokoviç fitoi turneun e ATP Finals zhvilluar në Torino, duke mundur 2-0 (7-5, 6-3) në finale norvegjezin…
VIDEO / Gjokoviçi konsumon pije të përgatitur fshehurazi nga ekipi i tij?!

VIDEO / Gjokoviçi konsumon pije të përgatitur fshehurazi nga ekipi i tij?!

Një video e ekuipit të tenistit serb Novak Gjokoviçit është bërë virale në internet duke thyer rekorde shikueshmërie. Duket qartë…
Iga Sviatek pa konkurencë në vitin 2022

Iga Sviatek pa konkurencë në vitin 2022

Sezoni 2022 për femra në tenis ka përfunduar, duke përcaktuar edhe renditjen përfundimtare. Në vendin e parë ndodhet tenistja polake…
Numri 1 në botë mbyll sezonin, rrezikon të dorëzojë fronin

Numri 1 në botë mbyll sezonin, rrezikon të dorëzojë fronin

Tenisti spanjoll Кarlos Alкaraz, numri 1 në botë, nuk do të luajë në ATP Finals, turneu i më të mirëve,…
Garsia përmes Sabalenka-s, deri te triumfi në Fort Vort

Garsia përmes Sabalenka-s, deri te triumfi në Fort Vort

Tenistja franceze, Karolin Garsia është fituese e turneut Masters në Fort Vort të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi që…
Tenisti i “gjeneratës së re”, i destinuar të shkëlqejë në këtë sport

Tenisti i “gjeneratës së re”, i destinuar të shkëlqejë në këtë sport

Tenisti 19-vjeçar danez Holger Rune është shpallur fitues i turneut Masters të Paris-Berci. Ai mposhti në finale ish-numrin 1 në…
Numri një në botë, rrezikon pjesëmarrjen në turneun final

Numri një në botë, rrezikon pjesëmarrjen në turneun final

Tenisti spanjoll Karlos Alkaraz është dëmtuar dhe më pas është tërhequr nga turneu Masters i Paris-Bercy, që po zhvillohet në…
Nadal, humb mundësinë që të jetë numër 1 në botë

Nadal, humb mundësinë që të jetë numër 1 në botë

Rafael Nadal nuk ia del të shkojë përtej raundit të 1/16-tave në Mastersin e Parisit teksa spanjolli u eliminua nga…
Federer shpalos emocionet pasi u tërhoq nga sporti i tenisit

Federer shpalos emocionet pasi u tërhoq nga sporti i tenisit

Një muaj më parë, Roxher Federer u tërhoq nga sporti i tenisit, gjatë turneut të “Laver Cup”. Duke folur për…
Serena: Jam në tranzicion, nuk jam tërhequr

Serena: Jam në tranzicion, nuk jam tërhequr

Tenistja amerikane Serena Uiliams ka konfirmuar për mediat se nuk është tërhequr nga sporti dhe se shanset që ajo të…
Numri një në botë, ka mësuar mësimin nga Astana

Numri një në botë, ka mësuar mësimin nga Astana

Pasi u ngjit në krye të renditjes botërore 50 ditë më parë, tenisti spanjoll Karlos Alkaraz humbi që në ndeshjen…
Boris Beker, jep leksione të edukimit fizik për të burgosurit e tjerë

Boris Beker, jep leksione të edukimit fizik për të burgosurit e tjerë

Kanë kaluar 6 muaj që nga koha për ish-tenisti i njohur gjerman Boris Beker u dënua me 2 vite e…
Rafael Nadal, vjen me një rekord absolut!

Rafael Nadal, vjen me një rekord absolut!

Të hënën, Novak Gjokoviç filloi javën e 200-të radhazi në mesin e dhjetë tenistëve më të mirë në botë. Pavarësisht…
Nëse luan Gjokoviqi në Australi, kjo është shuplakë për të gjithë të vaksinuarit!

Nëse luan Gjokoviqi në Australi, kjo është shuplakë për të gjithë të vaksinuarit!

Ish-ministrja australiane e Punëve të Brendshme, Karen Endrjuz tha se heqja e vizave për yllin serb të tenisit Novak Gjokoviç,…
Tenisti spanjoll ende nuk beson se është numër 1 në botë

Tenisti spanjoll ende nuk beson se është numër 1 në botë

Pas triumfit në grand slam të “US Open”, tenisti spanjoll Karlos Alkaraz e pa veten në krye të renditjes botërore,…
Rafael Nadal, pas liderit aktual Karlos Alkaraz

Rafael Nadal, pas liderit aktual Karlos Alkaraz

Dyshja e tenistëve spanjoll, Karlos Alkaraz dhe Rafael Nadal, janë në krye të renditjes së fundit të ATP-së. Fituesi i…
VIDEO / Tenistët në vend që të përshëndeten, ata filluan të përleshen!

VIDEO / Tenistët në vend që të përshëndeten, ata filluan të përleshen!

Sporti i tenisit konsiderohet si një sport xhentëlmenësh, në të cilin kundërshtarët nuk kanë kontakt fizik, dhe për këtë arsye…
VIDEO / Federer: Ky ishte fundi më i bukur i karrierës

VIDEO / Federer: Ky ishte fundi më i bukur i karrierës

Roxher Federer i dha zyrtarisht fund karrierës së tij. Në turneun e “Laver Cup”, në lojën dyshe përkrah mikut e…
Roxher Federer zhvillon sfidën e fundit në tenis

Roxher Federer zhvillon sfidën e fundit në tenis

Federeri dhe Nadalli do të përballet me dyshen amerikane, Xhek Sok dhe Frensis Tiafo, me të cilën tenisti zvceran, në…
Federer: Me vjen keq që nuk u përballa me Alkarazin

Federer: Me vjen keq që nuk u përballa me Alkarazin

Njëri prej tenistëve më të mirë të të gjitha kohërave, Roxher Federer, nesër do të luajë ndeshjen e fundit në…
Çmime stratosferike të biletave për të parë zviceranin Federer

Çmime stratosferike të biletave për të parë zviceranin Federer

Çmimi i një bilete në turneun e “Laver Cup” për meshkuj në tenis ka shkuar deri në 50 mijë euro.…
VIDEO/ Fjalët lamtumirëse të Roxher Federerit nga tenisi

VIDEO/ Fjalët lamtumirëse të Roxher Federerit nga tenisi

Në historinë e tenisit ka gjithnjë data historike. E tillë do të jetë edhe 15 shtatori, dita kur Roxher Federer…
Alkaraz, triumf në “US Open” dhe vendi i parë në “ATP”

Alkaraz, triumf në “US Open” dhe vendi i parë në “ATP”

Spanjolli Karlos Alkaraz është fituesi i bujshëm i edicionit të sivjetmë të “US Open”, në të cilin mori pjesë vetëm…
Iga Sviatek, kampione e re e “US Open”

Iga Sviatek, kampione e re e “US Open”

Tenistja polake Iga Sviatek është fituese e turneut Grand Slam “US Open” për femra. Numri 1 në botë për femra…
Numri 1 në botë dhe një afrikane, në finalen e turneut “US Open”

Numri 1 në botë dhe një afrikane, në finalen e turneut “US Open”

Tenistja polake Iga Swiatek, numri 1 në botë, dhe ajo tuniziane Ons Jabeur, numri 5 në botë, janë dy finalistet…
VIDEO / U vonua shumë në tualet, skualifikohet nga gara!?

VIDEO / U vonua shumë në tualet, skualifikohet nga gara!?

Nikolas Moreno de Alboran, një tenist 25-vjeçar amerikan, po garonte në turneun Challenger të Seviljas kundër Federiko Delbonis. Të dy…
Kasper Rud, i parë në gjysmëfinale të “US Open”

Kasper Rud, i parë në gjysmëfinale të “US Open”

Kasper Rud është gjysmëfinalisti i parë në turnenun Masters “US Open”. Bartësi i pestë, Kasper Rud,  shënoi fitore 3-0 në…
Nadal: Pas disfatës “cincinnati” mendoj për “us open”

Nadal: Pas disfatës “cincinnati” mendoj për “us open”

Tenisti spanjoll Rafael Nadal beson se do të jetë gati për US Open që fillon më 29 gusht. Pas tërheqjes…
Në moshën 40 vjeçare, tenistja amerikane tërhiqet nga ky sport

Në moshën 40 vjeçare, tenistja amerikane tërhiqet nga ky sport

Në moshën 40-vjeçare tërhiqet përgjithmonë nga tenisi i luajtur raketa më e suksesshme e historisë së këtij sporti, Serena Uilliams.…
Triumf i dyfisht i Nik Kirgiosit në Uashington

Triumf i dyfisht i Nik Kirgiosit në Uashington

Tenisti australian me origjinë greke, Nik Kirgios, fitoi dy tituj në turneun e Uashingtonit, pasi mundi Joshihita Nishioka-n me rezultatin…
Numri dy në botë, zbulon se vuan nga diabeti

Numri dy në botë, zbulon se vuan nga diabeti

Tenisti gjerman Aleksander Zverev, numri 2 në botë për meshkuj, ka rrëfyer se është i sëmurë me diabet. Ai vuan…
Kanadaja u mbyll derën tenistëve të pavaksinuar

Kanadaja u mbyll derën tenistëve të pavaksinuar

Pandemia “Covid-19” dhe varianti “Omicron 5” vijon të trembë organizatorët e turneve Masters të Montreal (meshkuj) dhe Toronto (femra) që…
Roxher Federer, regjistron humbje prej 200 milion dollarësh!

Roxher Federer, regjistron humbje prej 200 milion dollarësh!

Roxher Federer një kohë të gjatë është jashtë fushës dhe lëndimi i gjurit ka shkaktuar dyshime nëse ai do të…
Gjokoviçi në një ekip me Nadallin dhe Federerin!

Gjokoviçi në një ekip me Nadallin dhe Federerin!

Në turneun e “Laver Cup”, që do të zhvillohet më datat 23-25 shtator në “O2 Arena” të Londrës do të…
“US Open” nuk do të kërkojë leje speciale për Gjokoviçin

“US Open” nuk do të kërkojë leje speciale për Gjokoviçin

Tenisti serb Novak Gjokoviç, është pjesë e listës së pjesëmarrësve në “US Open”, por ai nuk do të mund të…
Fituesi i “Uimbëlldonit”, nuk do të luajë në “US Open”

Fituesi i “Uimbëlldonit”, nuk do të luajë në “US Open”

Pasi fitoi Grand Slam të “Uimbëldonit” pak ditë më parë, sezoni i tenistit serb Novak Xhokoviç, rrezikon të pësojë një…
Federer: S’kam më nevojë për tenisin për të qenë i lumtur

Federer: S’kam më nevojë për tenisin për të qenë i lumtur

Roxher Federer deklaronte se synonte të luante në turneun londinez vitin tjetër. Ndërsa sot, për mediat holandeze ka pohuar se…
Fiton turneun e “Uimbëlldon”-it dhe shënon rënie në listën “ATP”?!

Fiton turneun e “Uimbëlldon”-it dhe shënon rënie në listën “ATP”?!

Tenisti serb Novak Gjokoviç, edhe pse fitoi turneun Grand Slam të Uimbëlldonit, të 21-të në karrierën e tij, ka shënuar…
Marina Busols sjell përmbysjen e madhe në tenis

Marina Busols sjell përmbysjen e madhe në tenis

Marina Basols bëri një ndër përmbysjet më të mëdha në sportin e tenisit, për të festuar në gjysmëfinalen e sfidave…
Befasi, një afrikane dhe një ish-ruse në finalen e Uimbëlldonit

Befasi, një afrikane dhe një ish-ruse në finalen e Uimbëlldonit

Tenistja tuniziane Ons Zhaber dhe ajo kazake Elena Ribakina, janë dy finalistet e Grand Slam të “Uimbëlldonit”, në konkurencën e…
Nadal mund holandezin Zandshlup dhe kompleton dyshet e çerekfinales

Nadal mund holandezin Zandshlup dhe kompleton dyshet e çerekfinales

Janë përcaktuar të gjithë tenistët çerekfinalistë në turnuen Grand Slam të Uimbledon, për meshkuj. Spanjolli Rafael Nadal, mposhti 3-0 holandezin b.Van…
Befasi në Uimbëlldon, eliminohet numri 1 te femrat

Befasi në Uimbëlldon, eliminohet numri 1 te femrat

Në turneun në fushat me bar të Londrës janë përcaktuar tenistet e para çerekfinaliste të Grand Slamit të Uimbëlldonit dhe…
Roxher Federer jep një lajm shpresëdhënës në Uimbëlldon

Roxher Federer jep një lajm shpresëdhënës në Uimbëlldon

Roxher Federer është rikthyer në Londër dhe ka zbritur në fushat me bar të Uimbëlldonit, për të marrë pjesë në…
Alkaraz, Gjokoviç dhe Siner, kalojnë në raundin e katërt

Alkaraz, Gjokoviç dhe Siner, kalojnë në raundin e katërt

Novak Gjokoviç avancon në raundin e katërt të Grand Slam të Uimbëldonit, turneu më i rëndësishëm i fushave me bar…
Back to top button