TENIS

“Gjokoviçi duhet të pezullohet, refuzoi testin dhe e pranoi pas ndeshjes”

“Gjokoviçi duhet të pezullohet, refuzoi testin dhe e pranoi pas ndeshjes”

Ish-çiklisti francez Marк Madiot goditi ashpër sportistin e padisiplinuar, Novak Gjokoviç, pas ngjarjeve në “Dejvis Kupën” në Malaga të Spanjës,…
Italia triumfon në “Dejvis Kupën”, pas pritjes 47 vjeçare

Italia triumfon në “Dejvis Kupën”, pas pritjes 47 vjeçare

Skuadra italiane e tenisit ia ka dalë! Të kaltërit fitojnë “Davis Cup 2023” duke mposhtur Austrialinë 2-0 në finale. Skuadra…
Serbia nuk merr ftesë për “Dejvis Kupën” e vitit 2024

Serbia nuk merr ftesë për “Dejvis Kupën” e vitit 2024

Edhe pse turneu “Dejvis Kup” në Malaga nuk ka përfunduar ende, organizatorët tashmë po përgatiten për vitin 2024. Skuadrës serbe…
Alkaraz pëson disfatë, Medvedev dominon Rublevin

Alkaraz pëson disfatë, Medvedev dominon Rublevin

U luajtën ndeshjet e para të Grupit B, në turneun “ATP Finals” që po zhvillohet në Torino. Spanjolli Karlos Alkaraz…
Alkaraz: Është një dhuratë që jam në turneun në Torino

Alkaraz: Është një dhuratë që jam në turneun në Torino

Pas triumfit në Uimbëlldon, Karlos Alkaraz nuk ka mundur t’i përmbushë pritshmëritë dhe në turnetë pasardhës ka dalë me kokën…
Renditja e re e ATP-së, rrënie drastike për Rafael Nadallin

Renditja e re e ATP-së, rrënie drastike për Rafael Nadallin

Rafael Nadal, i cili ka luajtur vetëm katër ndeshje këtë sezon, ka rënë shumë poshtë në rënditjen e fundit të…
VIDEO/ Zhaber me lot në sy: E vështirë të shikosh fëmijët dhe foshnjat të vdesin çdo ditë

VIDEO/ Zhaber me lot në sy: E vështirë të shikosh fëmijët dhe foshnjat të vdesin çdo ditë

Tenistja Ons Zhaber kaloi në raundin e tretë të turneut në Kankun të Meksikos, duke e mposhtur çeken Vondrousova. Sportistja…
Rozher Federer: Kur isha 16 vjeç, e lashë shkollën për tenisin

Rozher Federer: Kur isha 16 vjeç, e lashë shkollën për tenisin

Ka kaluar një vit që kur Rozher Federer i dha lamtumirë sportit të tenisit. Në një intervistë për “GQ”, fituesi…
Befasi në “ATP Tokyo”, eliminohet Kasper Ruud!

Befasi në “ATP Tokyo”, eliminohet Kasper Ruud!

Tenisti norvegjez, Kasper Rud u mposht në fazën e 1/8 finale nga Markos Giron. Ndeshja zgjati për rreth 1 orë…
Shëndrit Deari, fitues i turneut “Dielli TEB Open 2023” në Prishtinë

Shëndrit Deari, fitues i turneut “Dielli TEB Open 2023” në Prishtinë

Shëndrit Dear është fitues i turneut “DIELLI TEB OPEN 2023”, pasi që në finalen e madhe në Prishtinë mundi Stefan…
Shëndrit Deari, kualifikohet në raundin kryesor të turneut në Bullgari

Shëndrit Deari, kualifikohet në raundin kryesor të turneut në Bullgari

Shëndrit Deari vazhdon me paraqitjet në turnetë fjuçers të tenisit. Pas turneve në Serbi, tenisti nga Gostivari vazhdon garat në…
Novak Gjokoviqi i vajton serbët e vrarë në Kosovë

Novak Gjokoviqi i vajton serbët e vrarë në Kosovë

Tenisti serb, Novak Gjokoviq, ka reaguar në “Instagram” për serbët e vrarë në Kosovë para disa ditësh. Zyrtarisht në Veri…
Shëndrit Deari, eliminohet në raundin kryesor të turneut në Serbi

Shëndrit Deari, eliminohet në raundin kryesor të turneut në Serbi

Shëndrit Deari vazhdon më pjesëmarrje në turnetë fjuçers në Evropë dhe së fundit ishte pjesë e turneut “Kurshumlijska Banja” në…
Shëndrit Deari, tejkalon sfidën e parë në turneun në Nish

Shëndrit Deari, tejkalon sfidën e parë në turneun në Nish

Shëndrit Deari, vazhdon që të garojë në turnetë fjuçers në territorin e Serbisë. Së fundit tenisti shqiptarë nga Gostivari është…
“Dikush do të vdesë e do ta shihni me sytë tuaj këtë gjë”

“Dikush do të vdesë e do ta shihni me sytë tuaj këtë gjë”

Është kjo deklarata tronditëse që ka dhënë tenisti rus Daniil Medvedev, numri 3 në botë, që nuk përdor diplomaci në…
Befasi në “US Open”, eliminohet numri në botë

Befasi në “US Open”, eliminohet numri në botë

Ndeshjet e raundit të katërt të “US Open” në tenis kanë dhuruar befasi, siç është eliminimi i numrit 1 në…
Tenistët e Kosovës shkruajnë historinë në “Davis Cup”

Tenistët e Kosovës shkruajnë historinë në “Davis Cup”

Kombëtarja e Kosovës në tenis ka shkruar historinë në Kampionatin Botëror të tenisit “Dejvis Kup”, pasi që ka arritur të…
Shëndrit Deari, arrin në raundin kryesor në Novi Sad

Shëndrit Deari, arrin në raundin kryesor në Novi Sad

Tenisti shqiptarë nga Maqedonia, Shëndrit Deari sërish është kthyer në formë e tij të vjetër. Pasi që u shpall nënkampion…
Shëndrit Deari sërish rikthehet në formën e lartë

Shëndrit Deari sërish rikthehet në formën e lartë

Tenisti shqiptarë, Shëndrit Deari sërish është kthyer në formë e tij të vjetër. Pasi që u shpall nënkampion i Maqedonisë,…
Karlos Alkaraz fton Rafael Nadallin të luajnë bashkë në Olimpiadë

Karlos Alkaraz fton Rafael Nadallin të luajnë bashkë në Olimpiadë

Ka ardhur momenti që Spanja të ëndërrojë. Tashmë që karriera e Rafael Nadal është në fund, ndërkohë që sapo ka…
Alkaraz mbron fronin në “US Open”, pas 2 vite rikthehet Gjokoviç

Alkaraz mbron fronin në “US Open”, pas 2 vite rikthehet Gjokoviç

Bota e tenisit nis përgatitjet për turneun e fundit Grand Slam të vitit 2023, “US Open”. Ky kompeticion që zhvillohet…
Shtatë mijë euro për shkatërrimin e raketës në finale

Shtatë mijë euro për shkatërrimin e raketës në finale

Novak Gjokoviç u gjobit me 8 000 dollarë (afërsisht 7 000 €) për shpërthimin që pati gjatë finales së Uimbëlldonit,…
Alkaraz: Është një ëndërr e shndërruar në realitet

Alkaraz: Është një ëndërr e shndërruar në realitet

Karlos Alkaraz arriti një fitore të madhe 3-2 në finalen e Uimbëlldonit përballë Novak Gjokoviç. 20-vjeçari spanjoll mposhti 36-vjeçarin serb…
Të gjithë e duan, përveç fqinjëve të tij

Të gjithë e duan, përveç fqinjëve të tij

Roxher Federer është një nga figurat sportive më të dashura në botë. Stili i tij, loja e tij, personaliteti dhe…
Alkaraz, Gjokoviç e Medvedev, sfidë për kurorën dhe numrin 1

Alkaraz, Gjokoviç e Medvedev, sfidë për kurorën dhe numrin 1

Kompletohen çiftet e çerekfinales në Grand Slamin e Uimbëlldonit, turneu më i rëndësishëm i fushave me bar që luhet në…
Mësohen çerekfinalistët e parë, avancon edhe Iga Sviatek

Mësohen çerekfinalistët e parë, avancon edhe Iga Sviatek

Janë luajtur ndeshjet e para të raundit të katërt në Grand Slamin e Uimbëlldonit, duke përcaktuar edhe çerekfinalistët e parë…
Karlos Alkaraz shënon dy fitore brenda 24 orëve në Uimbëlldon

Karlos Alkaraz shënon dy fitore brenda 24 orëve në Uimbëlldon

Janë mbyllur në Londër ndeshjet e raundit të tretë të Grand Slam të Uimbëlldonit. Numri 1 në botë, spanjolli Karlos…
Alkaraz, Sviatek dhe Gjokoviç me fitore të lehta, eliminohet Endi Marrej

Alkaraz, Sviatek dhe Gjokoviç me fitore të lehta, eliminohet Endi Marrej

Në fushat me bar të Londrës vijon Grand Slam i Uimbëlldonit me ndeshjet e prapambetura të turit të dytë dhe…
Uimbëlldoni mbaron për Uiliamsin, lëndohet 43-vjeçarja

Uimbëlldoni mbaron për Uiliamsin, lëndohet 43-vjeçarja

Pas dy vitesh, Venus Uiliams lajmëroi rikthimin e bujshëm në turneun e Uimbwlldonit, aty ku tenistja amerikane ka mundur të…
Tërhiqet para startit, Uimbëlldoni humb finalistin e fundit

Tërhiqet para startit, Uimbëlldoni humb finalistin e fundit

Ditën e sotme do të startojë një nga eventet kryesorë të tenisit siç është Ëimbledon. Por, pak orë para startit,…
Norvegjezi Rud do të sfiodojë Gjokoviçin në finalen e “Roland Garros”-it

Norvegjezi Rud do të sfiodojë Gjokoviçin në finalen e “Roland Garros”-it

Tenisti serb Novak Gjokoviç dhe ai norvegjez Kasper Rud janë dy finalistët e Grand Slam të “Roland Garros”-it, turneu më…
Mediat britanike “gozhdojnë” Gjokoviçin për deklaratën e tij

Mediat britanike “gozhdojnë” Gjokoviçin për deklaratën e tij

Tenisti nacionalist serb, Novak Gjokoviq është bërë kryelajm për të keq edhe në mediat kryesore ndërkombëtare për shkak të deklaratave…
Gjokoviqi vazhdon me provokimet ndaj Kosovës

Gjokoviqi vazhdon me provokimet ndaj Kosovës

Tenisti serb, Novak Gjokoviq ka vazhduar me skandale në raport me shtetin e Kosovës. Gjokoviq ka triumfuar në raundin e…
Mate Vallkush, fitues i turneut “Macedonia Open 2023”

Mate Vallkush, fitues i turneut “Macedonia Open 2023”

Tenisti nga Hungaria, Mate Vallkush është fitues i turneut “Macedonia Open 2023”, pasi që në finalen e zhvilluar në Shkup,…
Alkaraz eliminohet nga turneu në Romë, por nga e hëna është sërish numër 1

Alkaraz eliminohet nga turneu në Romë, por nga e hëna është sërish numër 1

Turneu Masters i Romës nisi mirë për tenistin spanjoll Karlos Alkaraz, që pas fitores në turin e dytë, siguroi matematikisht…
Federeri dërgon një mesazh të fortë për Nadallin para Roland Garrosit

Federeri dërgon një mesazh të fortë për Nadallin para Roland Garrosit

Rafael Nadal nuk po kalon një moment të mirë. Fituesi i 22 grand slam nuk luan që prej “Australian Open”…
Edhe pse në “pension”, fiton më shumë se sa kur lunate

Edhe pse në “pension”, fiton më shumë se sa kur lunate

Bota po mësohet me faktin se Roxher Federeri nuk luan më. Ai u tërhoq nga sporti zyrtarisht në shtatorin e…
Tenistja rumune: “Kërkoj që të gjykohem nga një gjykatë e pavarur”

Tenistja rumune: “Kërkoj që të gjykohem nga një gjykatë e pavarur”

Tenistja rumune Simona Halep, ish-numri 1 në botë, është pezulluar nga aktiviteti që prej tetorit të vitit të kaluar, për…
Konfirmohet lëndimi, Gjokoviçi tërhiqet nga turneu në Madrid

Konfirmohet lëndimi, Gjokoviçi tërhiqet nga turneu në Madrid

Numri 1 në botë për meshkuj, tenisti serb Novak Gjokoviç, ka vendosur të mos luajë në turneun Masters të Madrid,…
Alkaraz triumfon në Barcelonë, Sviatek në Shtutgart të Gjermanisë

Alkaraz triumfon në Barcelonë, Sviatek në Shtutgart të Gjermanisë

Turneu ATP i Barcelonës për meshkuj u fitua nga tenisti spanjoll Karlos Alkaraz, që mbrojti titullin fituar vjet. Në finale…
Rafael Nadal jep lajmin e trishtë për fansat e tij

Rafael Nadal jep lajmin e trishtë për fansat e tij

Pasi vendosi të mos luajë në turneun Masters të Montekarlo, që po zhvillohet aktualisht në Principatë, tenisti spanjoll Rafael Nadal…
“Uimbëlldoni” lejon tenistët rusë e bjellorusë të luajnë në Londër

“Uimbëlldoni” lejon tenistët rusë e bjellorusë të luajnë në Londër

Organizatorët e turneut Grand Slam të “Uimbëlldonit” kanë zyrtarizuar rikthimin e tenistëve rus e bjellorusë në turneun më të fushave…
Muguruza tërhiqet përkohësisht: S’do të luaj asnjë ndeshje deri në korrik

Muguruza tërhiqet përkohësisht: S’do të luaj asnjë ndeshje deri në korrik

Tenistja spanjolle Garbine Muguruza, ish-numri 1 në botë dhe fituese e dy grand slam në karrierën e saj, ka vendosur…
Numri një në botë, tërhiqet nga turneu në Majami

Numri një në botë, tërhiqet nga turneu në Majami

Tenistja polake Iga Sviatek, numri 1 në botë për femra, nuk do të luajë në turneun Masters të Majami, që…
Del nga “Top-10” pas 912 javësh, gati 20 vjet në majën e tenisit

Del nga “Top-10” pas 912 javësh, gati 20 vjet në majën e tenisit

Pas 912 javësh me radhë, tenisti spanjoll Rafael Nadal ka dalë nga renditja e “top-10” tenistëve më të mirë në…
Ndalohet dhe arrestohet ish-tenistja serbe me 8.5 kg marihuanë!

Ndalohet dhe arrestohet ish-tenistja serbe me 8.5 kg marihuanë!

Mediumite në Serbi raportojnë se adoleshentja Jelena M. (19), e cila është ish-kampione e tenisit të Serbisë të moshës nën…
Fituesja e “US Open 2021”, heq programet e rrjeteve sociale!

Fituesja e “US Open 2021”, heq programet e rrjeteve sociale!

Tenistja britanike Ema Radukanu, fitues e Grand Slam të “US Open” në vitin 2021, po përpiqet të jetojë një jetë…
Finalja e ATP-së në Torino…. deri më 2025

Finalja e ATP-së në Torino…. deri më 2025

Njeriu i parë i Asociacionit të Tenistëve Profesionist, Andre Gaudenzi, ka konfirmuar se turneu final i sezonit, do të zhvillohet…
Shpaloset lista e tenistëve më të paguar në botë

Shpaloset lista e tenistëve më të paguar në botë

Revista e njohur “Sportiko”, ka publikuar së fundi një listë me sportistët më të paguar në histori. Në këtë listë…
“Covid 19”, Gjokoviçi përjashtohet nga turneu i radhës

“Covid 19”, Gjokoviçi përjashtohet nga turneu i radhës

Novak Gjokoviç nuk do të mund të marrë pjesë në turneun e “Indian Uells”-it që zhvillohet në Amerikë duke nisur…
Video/ Befasi në Dubai, eliminohet tenisti numër një në botë

Video/ Befasi në Dubai, eliminohet tenisti numër një në botë

Duke luajtur një lojë të mrekullueshme, Daniil Medvedev eliminoi Novak Djokovic në gjysmëfinalen e dytë të Kampionatit të Tenisit në…
Federer rikthehet në Uimbëlldon….por si vetëm si analist

Federer rikthehet në Uimbëlldon….por si vetëm si analist

Roxher Federet pritet të rikthehet në Uimbëlldon, natyrisht jo për të dhuruar magjinë në fushat e tenisit, por në funksionin…
Një kazake dhe një bjelloruse në finalen e “Australian Open”

Një kazake dhe një bjelloruse në finalen e “Australian Open”

Tenistja kazake Elena Ribakina, numri 22 në botë dhe ajo bjelloruse Arina Sabalenka, numri 5 në botë, janë dy finalistet…
Skandaloze, babai i Gjokoviçit feston me flamurin e Putinit!

Skandaloze, babai i Gjokoviçit feston me flamurin e Putinit!

Tenisti serb Novak Gjokoviç ka pushtuar sërish faqet e para të mediave australiane e mbarë botës për shkak të babait…
Linet vazhdon me befasitë, mësohen gjysmëfinalistet në Melburn

Linet vazhdon me befasitë, mësohen gjysmëfinalistet në Melburn

Janë mbyllur ndeshjet çerekfinale në turneun Grand Slam të “Australian Open”, i cili aktualisht po zhvillohet në Melburn. Në konkurencën…
Mësohen dyshet e çerekfinales në “Australian Open”

Mësohen dyshet e çerekfinales në “Australian Open”

Në Melburn janë mbyllur ndeshjet e raundit të katërt të Grand Slam të Australian Open, duke përcaktuar çerekfinalistet në të…
Sviatek ndalet nga Ribakina, Korda eliminon Hurkaç-in

Sviatek ndalet nga Ribakina, Korda eliminon Hurkaç-in

Befasi e madhe në ndeshjet e para të raundit të katërt të Grand Slam-it të “Australian Open,” turne që po…
Tenistja ukrainase nuk shtrëngon dorën tenisteve nga Rusia e Bjellorusia

Tenistja ukrainase nuk shtrëngon dorën tenisteve nga Rusia e Bjellorusia

Marta Kostyuk nga Ukraina ka theksuar qartë se nuk do të shtrëngojë duart me lojtarët rusë ose bjellorusë në “Australian…
Marej eliminon Beretinin, Rublev më i mirë se Tiem

Marej eliminon Beretinin, Rublev më i mirë se Tiem

Kanë nisur në Melburn ndeshjet e radhës të vlefshme për raundin e parë të grand slam-it të “Australian Open” në…
Ndalohet përdorimi i flamujve rusë dhe bjellorusë në Australian Open

Ndalohet përdorimi i flamujve rusë dhe bjellorusë në Australian Open

Flamujt rusë dhe bjellorusë janë ndaluar në turneun e tenisit Australian Open, pas një incidenti në fushën e lojës. Fillimisht…
Back to top button